Moda, Tasarım, Tarih ve Devrim

Merhaba;

Mutluluk ve güzelliklerle dolu bir gün geçirmenizi diliyorum 🙂

Hepimiz modayı ve tasarımları merakla bekliyor ve takip ediyoruz (özellikle de biz bayanlar)… Peki o bayıldığımız modacılar yada ikonlaşmış tasarımcılar hakkında ne kadar bilgimiz var? Ya tarihe adını tabiri caizse kazımış olan isimler hakkında neler  biliyoruz?

Neden bu mesleğe atıldılar? Nerelerden esinleniyorlar? bunları hiç mereak etiniz mi? Evet modayı çok seviyorum ama inannın duydugum ve takip ettiğim her isim için araştırma yaptığımda hep beni şaşırtan bilgilerle karşılaştım.

Mesela Tom Ford’ un iyi görünmek için bu kadar mükemmeliyetçi olmasının nedeninin annesinin sürekli “İyi giyinmelisin, kötü giyinmek diğer insanlara saygısızlık olacaktır.” cümlesi olduğunu biliyor muydunuz?

Tom Ford

Yada Karl Lagerfeld’ in daha 11 yaşında Alman bir çift tarafından cinsel tacize uğradığını? Bir medyumun annesine Karl için rahip olacak dediğini ve annesinin bu nedenle Karl’ ı asla kiliseye göndermediğini? Neden bu denli zayıf olduğunu?

Karl Lagerfeld

Coco Chanel’ in “Ben hayatımı kendim icat ettim” cümlesinin altında bir yalanlar ağı olduğunu? İlk dükkanını açabilmesinin imkanını nasıl bulduğunu biliyor musunuz?

Coco Chanel

Jeanne Lanvin’ in de tıpkı Coco gibi henüz 18′ indeyken bir şapka dükkanı açarak bu işe başladığını ve hedefinin kendisinden sonra da varolmaya devam edecek bir moda şirketi kurmak olduğunu? Evet O bunu başarmış… Peki nasıl?

Jeanne Lanvin

Pekala hadi söyleyin; Charles Frederick Worth kimdir? Onu anlatırken  Fransız Haute Couture’ nün babası diyebiliriz. Peki bu ünvan Ona neden verilmiş?

Charles Frederick Worth

Poul Poiret…. Lükse, şatafata düşkün ve muzır.. Hakkında ne biliyorsunuz?

Poul Poiret

Tabii bir de moda dünyasının “tek couturier” i Cristobal Balenciaga var ki Onu da anlatmadan geçemeyiz.

Cristobal Balenciaga

Ve daha fazlası…  bunlar kısacık bilgiler. Ama detayları önümüzdeki haftadan itibaren her hafta sizlerle paylaşacağım. Eğer benim gibi modaya gerçeketen düşkünseniz ve gelecek planlarınız içerisinde moda ile bağlantılı herhangi bir iş varsa mutlaka moda tarihi hakkında bilgi edinmelisiniz ve bu nedenle de beni takip etmelisiniz derim! İnanın çok işinize yarayacak 🙂 Çünkü tarih olmadan taşlar yerine oturmaz…

Görüşmek üzereee…

Aslı D.

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s