20. YY’ ın Unutulmaz Starı Marılyn

Bir hayat düşünün ki ışıltılarla dolu bir görüntüsü var… baktığımızda özendiğimiz, hayallerimizi süsleyen bir peri masalı gibi. Ya gerçekler… aslında Marilyn Monroe’ nun hayatı dramlarla ve çöküşlerle dolu.

Hadi gelin hep birlikte Marilyn’ in gerçeklerini görelim…

Gerçek adı Norma Jean olan Marilyn 1 Haziran 1926 yılında Los Angeles, California’ da doğdu. Babası Martin Edward Mortensen aileyi henüz Norma doğmadan terketmişti. Açlık ve sefalet içinde geçen çocukluk yılları, annesi Gladys Baker’ ın ağır bir sinir nöbeti geçirerek hastahaneye kaldırılmasıyla daha da zorlaşmıştı.

     

        Martin Edward Mortensen                                          Gladys Pearl Baker

Norma’ nın yetimhane yaşantısı yaşadığı bu olayla başlamıştı. Daha 8 yaşındayken cinsel tacize maruz kalan Norma Jean, bir yakınlarının yanında kalmaya başlamış fakat zaman geçtikçe istenmeyen misafir olmuştur. Bu durum onu daha 16’ sında hayatının kararını vermeye itmiş ve bir fabrikada işçi olarak çalışan Jim Doughert ile 1942 Haziran’ ında evlenmiştir. Fakat bu evlilik uzun sürmemiş ve 1946 yılının Eylül ayında sonlanmıştır.

    

Jim Doughert

Daha sonra Norma, Burbank’ ta bir fabrikada çalışmaya başlamış ve şans eseri fotoğrafları çekildikten sonra modelliğe başlamış. Bu sırada ünlü film yapımcısı Howard Hughes tarafından keşfedilmiş ve adı da Marilyn Monroe olarak değiştirilmiş. Başlarda küçük rollerde sessiz ve sakin bir kız olarak kalan oyuncu; Love Happy (1949) ve All About Eve (1950) filmleriyle üne kavuştu. O sesiz sakin doğallığına cazibesini ve dişiliğini de ekleyerek kendisini bir idole dönüştürdü.

1950 yılında tanıştığı beyzbol oyuncusu Joe di Maggio ile 1954 Haziran’ ında evlendi. Niagar, Gentlemen Prefer Blondes, How to Marry a Millionaire adlı filmlerle ününe ün kattı Marilyn. Herşeyi doğallık ve içtenlikle yapma taraftarı olan Marilyn film yapımcıları ve fotoğrafçıların da gözdesiydi. 1954 yılının Ekim ayında bir boşanma daha yaşadı. Ve söylentiler bu evliliğin Marilyn’ in şöhreti ve seksi imajı nedeniyle bittiği yönündeydi.

Joe Di Maggio

1956 yılı Marilyn için hızlı geçmiş. O yıl içinde kensi şirketi Marilyn Monroe Productions’ ı kurmuş ve üçüncü evliliğini de 29 Haziran tarihinde bir oyun yazarı olan Arthur Miller ile gerçekleştirmiş. Fakat kariyerinin çökmesinin başlangıcı olan uyşturucu ve alkol bağımlılığı da bu dönemde başlamış. Psikolojik çalkantılar içinde kaybolan Marilyn 21 Haziran 1961 yılında üçüncü eşinden de ayrılmış.

Arthur Miller

Sorunlarını çözmeyi başaramayan Marilyn 5 Ağustos 1962 yılında Brentwood’ daki evinde ölü bulunmuş. Aşırı dozda uyku ilacı alarak intihar etmiş. Ölümünün Kennedy ile olan birlikteliği nedeniyle bir cinayet olabileceği de konuşulmuş tabi… ünlü yıldız 8 Ağustos 1962 yılında California’ da toprağa verilmiş. Something Gotto Give filmini bitirememiş…

Solak olduğu ve 6 ayak parmağı olduğu bilinir. Hiç vazgeçmediği ve yanından ayırmadığı tek şey Chanel No:5 parfümüymüş…

Marilyn tabii ki ölümünden sonra da unutulmadı. O her zaman bir ilham perisi oldu ve öyle de olmaya devam edecektir. Bugün hâlâ kendisinden ilham alınarak gerçekleşmiş birçok projeye yazılı ve görsel basında rasdtlama mümkün! Marilyn 1999 yılında People Magazine tarafından “Dünyanın En Seksi Kadını” seçildi. Yine aynı yıl Playboy dergisi tarafından “20. YY’ ın En Seksi Starı” seçildi. Elbette sayısız filmi ve ödülü var. Bir de Elthon John’ un kendisine itafen yazdığı “Andle in the Wind” şarkısı….

Rahat uyu Marilyn…

    

Aslı

 

 

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s