Nedir Bu Normcore??

Hayatımıza yeni giren bir kelime “Normcore”… anti trend olarak yaratılan ve normal ile hardcore kelimelerinin birleşmesin oluşan bir akım. Aslında tüm bu hızlı tüketime karşı normal olmak eğilimiydi. Bir moda akımı olacağı kimin aklına gelirdi ki?

Hepimiz fast-fashion ürünlerle, modayla ve alışverişle sıkı bir ilişkiye girdik ve herkes o kadar birbirinin aynı olmaya başladı ki; işte bu noktada yine “farklı olma” isteği ve dürtüleri ayaklandı ve sonuç olarak normcore hayatımıza girdi.

Normcore normal olanı desteklemek aslında. Unisex bir akım. Farklı şeyler aramaktansa zamansız olanı kullanmak, hem trendlerden hemde markalardan uzak durmak. Yani biraz sıradan olmak aslında. Bir gün tıpkı Steve Jobs tarzı bi giyimin, bir moda akımı olacağını düğşünebilir miydiniz? Düşünün çünkü bu akımın ana fikri “kıyafetlerimizin kişiliğimizi tanımlamaması” Steve Jobs gibi bir dahinin sürekli olarak aynı şekilde giyinmesinin tek nedeni kıyafete harcadığı zamanı işine ve ailesine ayırmak istemesiydi. Aslında baktığınızda normcore akımın fikri ve akımı arasında bir ironi var. Yani hangi sokak stili yada bloga aksak sadece biraz daha rafine edilmiş bir stille karşılaşıyoruz. 

Bu akımı seveni olduğu kadar sevmeyeni de mevcut tabii ki. Uzun ömürlü olur mu zaman gösterecek! Peki siz bu stile geçmek için ne yapacaksınız?

  1. Evde sadece rahatlık olsun diye giyindiğiniz o beyaz t-shirt artık stil parçanız.
  2. Mümkün olursa anne dolabından eğer yoksa en yakın mağazadan bir “mom’s jean”
  3. Ayağınıza da yıllardır değişmeden aynı marka tarafından üretilen bir terlik (Mesela bir Birkenstock)

Artık hazırsınız. Herkes gibi sıradan görünmenin bir gün cool olmakla eşit olacağı tabii ki aklımıza gelmezdi ama bir süre durum bu… örnekler galeride 🙂

Aslı   

   

    

  

 

 

 

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s