“Triko Kraliçesi” Sonia Rykiel Aramızdan Ayrıldı :(

Sonia Rykiel | Source: Wikimedia Commons

Fransız tasrımcı Sonia Rykiel 20 yıla yakın süredir savaştığı parkinson hastalığına dün (25.08.2016) yenik düştü ve 86 yaşında aramızdan ayrıldı.

Fransız baba ve Romen annenin 1930 yılında  Paris’ te doğan çocukları Sonia Flis, beş kız kardeşin en büyüğüdür. 1953 yılında butik sahibi Sam Rykiel ile evlenen çiftin yolları 1968 yılında ayrılmış. 

1961 yılında Sonia ikinci çocuğuna hamileyken istediği hamile kıyafetlerini bulamadığı için tasarlamaya başlamış ve eşinin butiğinde tasarımlarını satmış. Bu tasarımlar arasında uzun kollu Poor Boy isimli bir kazak, Elle dergisi kapağında yer aldıktan sonra Sonia çıkış yakalamış oldu! 

Fransa’da burjuvazinin kurulduğu, öğrenci ayaklanmalarının yaşandığı zorlu 1968 yılında hazır giyim ürünlerinin satıldığı ilk mağazası “Left Bank”i Paris’te açtı, 1970′ li yıllarda  artık “Triko Kraliçesi” adıyla anılmaya başlandı. Onun trikoları, şirketin ana ürünüydü ve çağdaş Sonia Rykiel tarafından büyük bir önem içeriyordu.

Tarzından ödün vermeyen rahat kadın silüetleriyle dolu koleksiyonlarıyla tanınan Rykiel, çizgi oyunları ve monokrom geçişleriyle 70 jenerasyonuna damgasını vurdu. Enerjik renk paletlerinden ilham alan tasarımlarıyla bugünün modasına yön veren isimlerden biri olan Rykiel, moda hayatına kendisiyle bütünleşmiş örgü tutkusuyla devam etti. 

Yenilikçi tarzı, günümüze kadar ulaşan sıradışı bakış açısıyla moda imparatorluğunu kuran Rykiel, erkek ve çocuk giyim, parfüm, ev eşyaları koleksiyonlarıyla da adından söz ettirdi. 

Yıldızlaşmış parçası “poor boy sweater” (Elle kapağına çıkan kazak), mücevher ve işlemelerle süslü oversize trikoları, sokak modasında hatrı sayılır bir yer edinen mesaj içerikli baskıları, grafik motifleri ve punk akımına yön veren çivili aksesuarlarıyla Rykiel, kariyerinde sayısız başarılara imza atmıştı.

Fransız modasına ve moda sektörüne 40 yıllık çalışma hayatı boyunca büyük katkı sağladığı için, Fransa’nın en önemli onur ödülü The Order of Légion d’Honneur ile taçlandırılan Rykiel moda dünyasında bağımsızlığını koruyabilen sayılı markalardan biri oldu.

Modaya olan tutkusunun yanı sıra yazdığı roman ve şiirlerle bilinen tasarımcı, 1994’te Julia Roberts, Tim Robbins, Kim Basinger ve Sophia Loren gibi isimlerin kamera karşısına geçtiği “Hazır Giyim”(Pret-a-Porter) filmine ilham verdi.

Rykiel’in ölüm haberi Fransız Cumhurbaşkanlığı Resmi Konutu Élysée Sarayı tarafından yayınlandı ve açıklamada “özgür kadın hareketinin öncüsü” ifadesi kullanıldı. Çünkü O her zaman kadınların kendilerini feminen, rahat ve özgür hissedebilecekleri ürünler tasrlamak istediğini belirtiyordu.

1995 yılında şirketinden istifa eden Rykiel 2009 yılına kadar fahri başkanlık görevinde kaldı. Artık işin başında çocukları Jean-Philippe ve Nathalie var. Sonia Rykiel ismi tasarımlarıyla dünya çapında 25 mağaza ve 630 satış noktasından bizlere ulaşıyor…

Güle güle Sonia…. yolun ışık olsun!

 

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s