İkon mu? Alexa Chung…

alexa chung ile ilgili görsel sonucu

Bugün “ikon mu?” sorusunu Alexa Chung için soracağım! Birçok kampanyanın yüzü olmuş, markalara ilham perisi olmuş (adına Mullberry tarafından tasarlanmış bir çanta var ve markanın satışlarını da %80 artırmış), markalara danışmanlık yapmış (halen Marks&Spencer ile buna devam ediyor)… 

Sizden de yanıtlar ve yorumlar bekliyorum. Ayrıca bu seri de başka kimleri mercek altına alalım istersiniz? Bana fikir verin ve bu yazı ile ilgili görüşlerinizi paylaşmayı da unutmayın 🙂

5 Kasım 1983 doğumlu Alexa, bir İngiliz… model, oyuncu ve sunucu (zaten bu işlerden birini yapınca diğerleri otomatik geliyor sanırım 🙂 ) Kendisi Prevett’ te büyümüş. Babası Çin-İngiliz karışımı bir aileden geliyormuş, annesi ise İngiliz. Alexa dört karseşin en küçüğü. iki erkek ve bir kız kardeşi var. 

Alexa Chung İngilizce Sanat ve Tarih dersleri notlarının çok iyi olması sebebiyle  İngilizce Sanat ve Tasarım eğitimi veren okul “King College London” a kabul edilmiş fakat model olmak için okuldan vazgeçmiş. Daha 16 yaşındayken Londra merkezli Storm Modellik Ajansına alınmış. 

Böylece de Onu bir “It Girl”, bir “İkon” olma yoluna taşıyan serüveni başlamış!! Elle Girl ve Cosmogirl gibi genç dergileriçin modellik yaptıktan sonra; Fanta, Sony Erricson ve Elidor gibi markaların da kampanya yüzü olmuş. Ayrıca birçok video klipte de yer alan Alexa, sonrasında da Fashion TV’ de yayınlanan bir reality show’un sunuculuğunu üstlenmiş.

Eylül 2008’de, Chung Londra Moda Haftası’nda Vivienne Westwood Red Label İlkbahar / Yaz 2009 koleksiyonu gösterisinin bir parçası olarak podyumda yürüdü. 2009 yılı başında, İngiliz sokak stili markası New Look’un yüzü oldu. Chung daha sonra 2009 yılı Nisan ayında, Londra merkezli modellik ajansı Select ‘e katıldı. 2009 yılı Temmuz ayında DKNY Jean kampanya yüzü ve 2010 yılında ise Pepe Jeans London markasının kampanya yüzü oldu.

Şubat 2010′ da artık dikkat çeken ve tanıdık bir yüz olarak Vogue dergisinde Türkiye’de de “Bugün Ne Giydim” başlığı ile yayınlalan seride bir ay günlük stil ve moda seçimleri ile yer aldı.

2009 yılı Mayıs ayında Harper’s Bazaar ve 2010 yılı Mart ayında da Vogue UK’ nin kapaklarında yer aldı.  HAlen İngiltere Vogue için katkıda bulunanların başında geliyor.

Aslında küçük yaştan beri moda dünyası içinde yer alıp, bir de modellik kariyeri yapıp bir “it girl” seviyesine ulaşmak çok da tesadüf olmasa gerek diye düşünen bir yanıma…. ama zevk sahibi olmasa ne kadar öğretirsen öğret olmaz diyen öbür yanım karşı çıkıyor…

Ama sonuçta 2007 yılında artık Alexa tarzı ile dikkat çekmeye başlamış bulunuyor 🙂

Sık sık moda dergilerinde ve yapılan defilelerde, moda haftalarında ön sıralarda yer almaya başlamış ve halen tabii ki de bu durum devam ediyor…

Ayrıca Chung Terrence Higgins Vakfı, Dünya AIDS Günü,  Greenpeace ve Attitude is Everything dahil olmak üzere birçok hayır kurumunu da destekliyor.

Şimdilerde de “…ya şimdi yapacaktım, ya da kendi markamı kuracak cesareti bir daha bulamayacaktım. Şu an bunun için en iyi zaman çünkü artık kendimi yeterince hazır hissediyorum” dediği kendi markasını yaratmış olmanın verdiği heyecanı yaşayan Chung 2017 Mayıs ayında çağdaş bir kategoride yer alacak olan ürünlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ürünler Galleries Lafayette, Selfridges gibi lüks mağazaların yanı sıra online platformlarda da olacak.

O artık bir ikon olmasında ne olsun öyle değil mi? Bence gusto doğuştan itibaren kişinin sahip olduğu bir his, bir olgudur… yeterli ve gerekli imkanlara sahip olunduğunda da daha net ortaya çıkar. Alex’ a da buna sahipmiş zaten ve yaşam düzeyi değişince de ortaya bu It Girl ün çıkması çok da zor olmamış! 

Galeriye bakınca anlayacaksınız 🙂

Beğendiyseniz yıldızımı tıklamayı ve paylaşmayı unutmayııın…

Kaynak: vogue.co.uk

Aslı 

 

1 Comment

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s