O Sadece Bir Moda İkonu Değil… Duyarlı ve Girişimci Bir Anne!

Merhaba 🙂 harika haberler alacağınız, sizi mutluluktan uçuracak ihtişamlı bir gün ve hafta diliyorum!

Başlıkta kimden bahsettiğimi merak ediyorsanız hemen belirteyim; Miroslava Duma’ dan bahsediyorum. Daha dün Anneler Günü’ nü kutlamışken üzerine bu haber çok iyi geldi… iki çocuk annesi ve Buro 24 /7′ nin kurucusu Miraduma şimdi de moda da sürdürülebilirliğin önemini ve gelecek için katkısını içselleştirerecek bir şirket kuruyor!

miraduma.jpg

Miroslava Duma

Miroslava Duma moda endüstrisini dönüştürmek amacıyla ileri teknolojileri ve sürdürülebilir yeniliğe fon sağlayan, bağlantı kuran ve geliştiren yeni bir girişim başlattığını belirtiyor. Bu oluşumun yatırım hedefleri; malzeme bilimi, biyoteknoloji, nanoteknoloji, giyilebilir elektronik ve yüksek performanslı elyaf ve kumaş alanlarına odaklanmak odaklanacakmış.

Yeni şirket Fashion Tech Lab (FTL), şu anda 11 uluslararası baskıda yayımlanan Rusya merkezli moda ve yaşam tarzı dijital platformu Buro 24/7’yi içeren Duma’nın hızla genişleyen imparatorluğunun bir parçasını oluşturuyor ve The Tot, ABD merkezli bir online mağaza ile Anneler ve çocuklar için, modaya, medyaya ve teknolojiye yayılmış pek çok iş alanına bir yenisini daha eklemiş oluyor.

FTL’yi kurma kararı, Duma’nın etik moda markası Reformation ve online bir gardırop işletim sistemi ile modayka ilgilenenlere para kazanma hizmeti veren RewardStyle gibi teknoloji ve sürdürülebilirliğe odaklı moda şirketlerindeki yatırımlarını izlemekte.

Duma, “Millennials ve Z jenerasyonu, hayatlarının her alanında sürdürülebilirlik isteyen kişiler” diyor. Miroslava, FTL’yi kurma kararının bir kısmının kişisel ve çevresel etkileri olan çevresel ve sürdürülebilir çözümler bulmak için harekete geçirdiğini belirtti. Moda endüstrisi, tutkuyla sarılmayı hissettiği bir şey.

“Moda ve hazır giyim endüstrisi dünyadaki ikinci en büyük kirleticidir … [keşfettiğimde şok oldum] ve aslında bunun hakkında neler yapabileceğimi düşünmeye başladım” diye devam eden Miraduma “Benim için çok büyük bir etkisi oldu. Evde iki çocuğu olan ben de yaptığıma bakıyordum ve düşündüm: Gerçekten herkese yardım mı ediyorum? Gerçekten bir değişim mi yapıyorum? “

Sonuç, üç kola ayrılmış olan FTL idi. “Ne yapıyoruz, her şeyden önce sosyal olarak sorumlu bir yatırım. Sonra teknolojileri moda endüstrisi ile birleştiriyoruz ve üçüncü olarak teknolojiyi yenilikçi ve müşterilerin sorunlarını çözecek ürünlere veya giysilere geliştiren deneysel bir laboratuara sahibiz fakat aynı zamanda modern tasarıma sahip ürünler yaratıyor olacağız .”

FTL, Duma’nın, girişim sermayesi fonu, hızlandırıcı ve deneysel bir laboratuardan oluştuğu, şirketlerin finansman alabileceği, endüstrideki kişilerle buluşacağı ve moda endüstrilerinin daha yenilikçi ve sürdürülebilir olmaya yönelik çabalarını hızlandırmak için en son teknolojileri denediği bir melez olarak adlandırdığı şey aslında.
Şirketin yatırım kolu Diamond Foundry ve Orange Fiber gibi sürdürülebilir şirketlere yatırım yapmak için en az 50 milyon dolar sağladı ve her ikisi de moda endüstrisinin kabuğu soyulmuş elmas ve kumaşlar gibi kullanabileceği sürdürülebilir malzemeler üretmenin yollarını arıyor. . FTL ayrıca San Francisco’da kurulu bir şirkete laboratuvarına büyüme üretimini keşfederek yatırım yaptı.

Geçtiğimiz ay, Orange Fiber, portakaldan yapılan kumaşla hazırlanmış kıyafetlerle İtalyan moda evi Ferragamo ile bir kapsül koleksiyon işbirliğini açıkladı. Geri dönüşümlü kumaşın faydaları hakkında ayrıntılı bilgi veren Duma “Elbiselerden eşarplara kadar her şey” dedi. “Sıfır atık durum, vücudunuzda kimyasal yok, zirai mücadele yok … Orange Fiber ile komik olan şey, İtalya’daki en büyük meyve suyu üreticisi firmalarla çalışıyorlar, bu yüzden çöpü bedava alıyorlar. Bu bir kazan-kazan durumu.

“Endüstrimizin geleceği, müşterilerin sorunlarını çözecek giysiler” dedi. “Dünyada ve Uber, AirBnB, Amazon ve diğerleri gibi şaşırtıcı şirketlerin temelde olduğunu düşünürseniz … çünkü bu platformların algoritmaları insanların sorunlarını her gün çözüyor.

“FTL’de çalıştığımız bilim adamları ve mühendislerin birçoğu on yıllardır bu saygıdeğer enstitülerde ve uzman laboratuvarlarda saklanmış ve böylece yenilikleri sadece savunma ve uzay sanayileri için mevcutmuş – şimdiye kadar.”

FTL özel ve kurumsal yatırımcılardan finansman üreten ve moda teknoloji girişimcisi Carmen Busquets, moda tasarımcısı ve CFDA başkanı Diane Von Furstenberg ve eko moda aktivisti olan EcoAge’nin danışman kurulundaki kurucusu Livia Firth gibi insanlara sahip. . Kullanılabilir elektronik, malzeme bilimi yenilikleri ve yüksek performanslı elyaflar ve kumaşlar içeren, yaklaşık 50’nin üzerinde yatırım yapmayı planladığı 1000’den fazla teknolojiden oluşan bir boru hattına erişebiliyor.

Şu ana kadar Duma, Rusya, Çin, İngiltere, İtalya ve ABD gibi beş ülke arasında bölünmüş 15 kişilik bir ekip kurdu. FTL, giyilebilir teknoloji, etkileşim tasarımı, akıllı malzemeler ve moda yeniliği konularında 12 yıllık tecrübeye sahip bir moda teknisyeni olan Amanda Parkes’ı baş yenilik sorumlusu olarak seçti.

Parkins, “FTL Ventures, mevcut moda teknolojileri finansmanı ve ürün geliştirme alanındaki boşlukları dolduracak,” dedi. “Odak noktamız, modanın geleceği için teknolojileri mümkün kılmak olacak … Moda zincirinin tüm bölümlerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olabilecek çok sayıda şaşırtıcı bilimsel gelişme, dünyadaki laboratuvarlarda ve küçük şirketlerde geliştiriliyor.

“Teknolojinin sürdürülebilirlikle çakışması gerekmediğine inanıyoruz. Aslında tam tersi – bilim, modayı gerçekten 21. yüzyılın bir endüstrisine dönüştürmeye yardımcı olacak bir araç ve kaynak olarak görülmelidir “diye ekledi.

Geçen yılın sonlarında Duma, ABD, Google, Facebook ve Snapchat gibi teknoloji şirketlerinin yöneticileri ile bir araya geldi (instagram hesabında paylaşımlarında görmüştük) ve burada kendi sektör portföyüne uygulamak için teknoloji sektöründeki dersleri almaya başladı.

Duma’nın 2016 projelerinden bir tanesi, Buro 24/7 Rus merkezli, Global Venture Alliance, Rusya’nın İnternet Girişimleri Geliştirme Fonu ve Skolkovo İnovasyon Merkezi (çoğunlukla Rusya’nın Silikon Vadisi olarak adlandırılan) arasında bir ortaklık olan Buro Tech Forward Initiative (BTFI) idi. . Girişim, yatırımları güvence altına almak ve dijital girişimlerini Rusya’da gerçekleştirmek için genç teknoloji ve yenilik uzmanlarını destekliyor.

BTFI’nın aksine, yeni başlatılan FTL’nin küresel bir görevi var ve Duma’nın tamamen bağımsız bir girişimi. FTL’nin ajans bölümü, LVMH ve Kering gibi küresel moda endüstrisindeki şirketlere, en yeni teknolojileri geliştiren mühendisler ve bilim insanlarıyla bağlantı kurmaya ve bu yeni yenilikleri ürün sunumuna entegre etmeye yardımcı olmayı amaçlıyor.

“Bizim için en önemli şey aslında içeri girmek, başlamak ve endüstrinin bu dünyadaki insanlarla kucaklaşmasını ve işbirliği yapmasını sağlamak. Ana hedefimiz, bu yenilikleri laboratuvarların dışına çıkarmaya ve pazara sunmaya çalışmak “dedi. Kopenhag Moda Zirvesinde sürdürülebilir büyümeye yatırım yapmaya başlayan Duma.

FTL’nin piyasaya sürülmesi, Central St Martins’de (CSM) profesör olan Carole Collet ve bu ayın başlarında açıklanan CSM LVMH Sürdürülebilir İnovasyon programını yönetmek üzere yeni atanan yönetmen tarafından memnuniyetle karşılandı.

Collet, BoF’ye “Bu alanda son zamanlarda ve yeni girişimlerde bulunulması çok sayıda ve son derece sürdürülebilir ve akıllı bir ekonomiye geçiş için nihayetinde global bir ivme kazanmakta olduğumuza sevindim” dedi.

“Gelişmekte olan teknolojilerin girişimcilik ve moda tasarımı ile birarada bulunması için fırsatlar yaratmak ve finanse etmek, sürdürülebilir yenilik için bir katalizör olabilir; ancak sürdürülebilirlik iş hırsının temelini oluşturursa; Eklenti olarak ya da sonradan düşünülmüş olarak eklenemez “diye ekledi.

Dilerim keyifle okumuşsunuzdur, çünkü ben okuduğumda çok etkilendim ve mutlu oldum! Miroslava’ nın sadece giyinip, gezen boş bir karakter olmadığını zaten biliyorum fakat şimdi bir kez daha takdir ettim! Dünya’ nın böyle girişimlere daha çok ihtiyacı var…

Siz de benim gibi beğendiyseniz yıldızımı tıklamayı ve etik moda bilincini yaymak adına paylaşmayı unutmayın 🙂

Sevgiler, Aslı

Bu yazı bir derlemedir. Orijinaline buradan erişebilirsiniz.

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s