H&M’ in Yeni Tasarımcı İşbirliği Erdem ile Geliyor…

Günaydın,

Dün posta kutularımıza H&M’ den düşen haberin detaylarını paylaşmak istedim. Her yıl bir tasarımcı ile işbirliği yapmayı bir gelenek haline getiren H&M bu yıl bizden (Türk asıllı Kanada’lı) bir isim ile çalışıyor… Erdem Moralıoğlu. 

Moralıoğlu’nun markası ERDEM, H&M için hazırladığı kapsül koleksiyonu ile 2 Kasım 2017′ de seçili H&M mağazalarında ve online satışta olacak. Açıkça itiraf ediyorum bir Türk olarak mutlu oldum ve kolkesiyonu da heyecan ile bekliyorum. İlk paylaşılan bilgilere göre Erdem’ in imzası olmuş romantik ve tutku dolu çiçek desenlerini göreceğiz bu koleksiyonda.

İşbirliği için dün yayınlanmış olan reklam filminin yönetmenliğini ise Avusturalya’ lı babaşarılı isim Baz Luhrmann yapmış. Reklam filminin Londra’ da çekilmiş olduğunu da ayrıca belirteyim. 

Detaylar aşağıda.. benim gibi heyecan ile bekleyenleri görmek istiyorum 🙂 okuduktan sonra yıldızımı tıklamayı ve paylaşmayı unutmayın!

Sevgiler,

Aslı

Gelin şimdi H&M resmi internet sitesinde yayınlanmış olan detaylara geçelim;

H&M creative advisor Ann-Sofie Johansson, designer Erdem Moralıoğlu, and filmmaker Baz Luhrmann together on set in England.

H&M Creatif Danışmanı Ann-Sofie Johansson / Erdem Moralıoğlu / Baz Luhrmann

ERDEM MORALIOĞLU X H&M, TASARIMCI İŞBİRLİĞİ’NDE

H&M, tasarımcılarla bu yıl gerçekleştireceği ortak çalışma için Londra merkezli ERDEM markası ile işbirliği yapacak. Markanın kurucusunun yakında sunulacak koleksiyon hakkındaki görüşlerini öğrenin…

H&M büyük haberini bugün açıklıyor: Bir sonraki özel tasarımcı işbirliğini, ünlüler ve moda camiası tarafından beğenilen, Londra merkezli modaevi ERDEM ile gerçekleştirecek. Tasarımcı Erdem Moralıoğlu modanın en romantik kreatörlerinden biri; zarif bir biçimde ustalıkla işlenmiş parçaları, güzelliğin gücünü tarihsel referansları ve kişisel öyküleri araştırarak kutluyor. Elbiseleri kırmızı halıda oldukça rağbet görüyor ve Emma Stone, Ruth Negga, Keira Knightley ve Nicole Kidman gibi yıldızlar bunları severek giyiyor. ERDEM MORALIOĞLU x H&M ünlü feminen kadın giysilerinden, bir aksesuar serisinden ve ilk kez, erkeklere özel bir koleksiyondan oluşan komple bir gardırobu içerecek. 

H&M, koleksiyonu vizyon sahibi film direktörü Baz Luhrmann’ın da eşsiz anlatımıyla hayata geçireceğini memnuniyetle açıklıyor. İşbirliğinin açıklanmasının ardından, şimdi biraz Erdem’i tanıyalım.

 

SİZDEN H&M İLE İŞBİRLİĞİ YAPMANIZ İSTENDİĞİNDE NE HİSSETTİNİZ?
“Çok heyecanlandım! H&M ile işbirliği yapmış tasarımcılar grubunda yer almak büyük bir onurdur.”

İLK DÜŞÜNCENİZ NE OLDU?
“Çok şey düşündüm! Bu denli global bir ölçekte bir şeyler yapmanın muazzam derecede heyecan verici olduğunu düşündüm. Yaptıklarınızı birbirinden farklı bu kadar çok ülkede bu kadar çok kişiye sunmanın demokratik bir yanı olduğuna inanıyorum.”

Erdem bu ortak çalışmanın kendisi için kariyerinde geriye dönerek, 2005 yılında başlattığı markasına yeniden bir göz atma fırsatı olduğunu belirtiyor ve “Son on iki yılda yaptıklarım üzerinde derinlemesine düşünmek eğlenceliydi.” diyor. Erdem Kanada-Montreal’de doğmuş; Türk bir baba ve İngiliz bir annenin, kız kardeşi Sara ile birlikte ikiz çocuklarından biri. 2005 yılında kendi markasını başlatmadan önce, 2000 yılında Londra’ya taşınarak Royal College of Art’ta (Kraliyet Sanat Koleji) moda eğitimi almış. Markası zamanla büyüyerek Londra’nın en başarılı isimlerinden biri haline geldi; defileleri Londra Moda Haftası’nın en çok ilgi çeken gösterilerinden biri oldu. 2014 Britanya Moda Ödülleri’nde Womenswear Designer of the Year (Yılın Kadın Giyim Tasarımcısı) dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı ve koleksiyonları dünyanın dört bir yanındaki en prestijli mağazalarda yer alıyor. 

Onun anında fark edilebilen tasarım özellikleri aslında en başından beri vardı. “Öykülere bayılırım.” diyor ve ekliyor: “Ne zaman bir koleksiyona başlasam, o sezonun karakterinin kim olduğunu, ne düşündüğünü anlamaya çalışırım.” Düşünme süreci onu tıpkı bir zaman yolculuğunda olduğu gibi koleksiyonlara taşıyor, farklı hikayeleri birbirine bağlamasını ve tüm bunları 21. yüzyıl perspektifinden görmesini sağlıyor. Baştan sona modern olan, yine de sanki ezelden beri varmış hissi veren parçalar yaratmaya bayılıyor. “50 yıllık mı, 100 yıllık mı, yoksa tamamen yeni mi olduğunu söyleyemeyeceğiniz şeylerden büyüleniyorum.” diyor ve ekliyor: “Dijital ortamda yaratılsalar ve tamamen yeni olsalar bile, ‘zamansız’ görünen parçalar yaratmayı çok ilginç buluyorum.”

Peki, çiçekler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çiçek desenleri Erdem’in her koleksiyonunda mutlaka yer alıyor. “Kadınsılığı araştıran, keşfeden şeyler beni her zaman büyülemiştir; ister dantel, ister çiçekler, isterse güzelliğin estetiği olsun.”

Koleksiyon hâlâ “top secret” düzeyde saklanıyor, ancak kendisi bize ERDEM MORALIOĞLU X H&M hakkında ne söyleyebilir?

“Size esinlendiğim bir şeyden bahsedebilirim.” diyor ve ekliyor: “Bruce Weber’in Pet Shop Boys’un her zaman çok sevdiğim ‘Being Boring’ şarkısı için çektiği bir video var. Büyük bir kır evinde yaşayan bir grup genç insanı anlatıyor. Bu, giyinip kuşanan ve görünümleriyle oynayan kızlar ve erkeklerle kırlara kaçış fikri; kızlar balo elbiseleri ve spor ayakkabılar içinde ve ayrıca erkeklerle aynı gardırobu paylaşıyorlar.”

BİZE BAŞKA NELER AÇIKLAYABİLİRSİNİZ? 
“Son derece kişisel… Koleksiyon benim son on yıl içindeki çalışmalarımı tanımlayan bazı kuralları yeniden yorumluyor. Ayrıca gençliğimden de bol bol esinleniyor; büyürken izlediğim İngiliz filmlerinden, 90’ların TV programlarından ve müzik videolarından, aile üyelerimi tanımlayan stil anılarıma kadar. Tüm bunlardan ilham alarak, hafta sonu için İngiltere kırlarına giden, farklı karakterler ve arkadaşlardan oluşan bir grup hayal ettim. Koleksiyonda, dört dörtlük iyi giyinme ile eşit derecede zahmetsiz görünüm arasında gerçek bir oyun var.”

Erdem, kendisini H&M ile işbirliğine de taşıyan ustalıklı, özenli, ince işçiliği ile tanınıyor. “Hepsi de son derece güzel tamamlandı.” diyor ve devam ediyor: “Ben her koleksiyona bu şekilde yaklaşırım, ters çevirir ve her ayrıntının kusursuz olmasını sağlarım.” 

 

ERKEK GİYİMİ TASARLAMAK SİZCE NASIL BİR ŞEY? 
Ben bundan gerçekten çok keyif aldım. Aslında tüm mesele, parçalardan oluşan bir gardıroba bakmak ve kusursuz, ince tasarım detaylarına odaklanmak. Erkek giyiminde kolaylık, külfetsizlik ve bir gerçeklik hissi olmalıdır. Sonuçtan çok memnunum ve erkek koleksiyonunun, çok sayıda kadının da beğenisini toplayacağına inanıyorum.

Erdem’in öykü aşkı dikkate alındığında, ERDEM MORALIOĞLU x H&M’in Baz Luhrmann tarafından hayata geçirilmesi son derece mantıklı görünüyor. Erdem bu konuda “Baz ile çalışıyor olmak beni çok heyecanlandırıyor. O gerçekten çağımızın en büyük hikaye anlatıcılarından biri. Onun filmlerine çocukluğumdan beri hayranım.”

Bu, dünyanın dört bir yanındaki insanların kendi ERDEM öykülerini bizzat yaşayabilmesine olanak sağlayan yeni bir bölümün başlangıcı. “Koleksiyonu farklı özgeçmişlerden, farklı kuşaklardan gelen insanların giyecek olması fikrine bayılıyorum.”

 

ERDEM MORALIOĞLU x H&M belirli mağazalarda ve internette 2 Kasım’da satışa sunulacak.

 

ERDEM

KURULUŞ: 2005 yılında Londra’da.

KURUCUSU: Kanadalı/Türk tasarımcı Erdem Moralıoğlu.

TANINMA NEDENİ: Zarif romantik giysiler ve hoş çiçek desenleri.

ÜNLÜ MÜŞTERİLERİ: Birkaç isim vermek gerekirse Cate Blanchett, Emma Watson, Felicity Jones, Nicole Kidman ve Cambridge Düşesi.

 

Bu yazı alıntıdır. Orijinali için burayı tıklayabilirsiniz.

 

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s