Fransa’da Photoshop Yasağı??

photoshop ile ilgili görsel sonucu

Merhaba;

Her yerde bu başlığı görünce inanılmaz dikkatimi çekti. “Ne yani; artık moda sektöründe bel kemiği programlardan biri olan Photoshop tarihe mi karıştı?” diye kendi kendime sorguladım…

Tabii ki işin aslı böyle değil! Biraz araştırıp buldum ve sizlerle de paylaşayım istedim 😉 Photoshop yasak değil… zaten böyle bir şey mümkün mü? Sektörde PSD kullanmayan var mı acaba? Elbette yok! 

Gelelim işin aslına; programın kullanılması değil; kullanıldığı ticari içeriklerde (dergi, katalog, ilan, reklam kampanyaları v.s.) belirtilmemesi yasak. Yani Fransız yetkililer diyor ki; mükemmel olmaya çalışmayın çünkü öyle bir olgu söz konusu değil! Her kadın kendi kusuru ile güzel 🙂 sebebi belki de her gün duyduğumuz “Barbie bebek” lakaplı estetik delisi insanlar olabilir? 

Moda dünyasına yönelik bu uygulamanın daha önce çıkarılan sıfır bedenlere karşı olan  “manken yasasının” bir devamı olduğu belirtiliyor. Ancak yasa oldukça ciddi çünkü  ihlali söz konusu olduğunda 4 bin €’ya yakın bir tutardan başlayıp 10 bin €’ya varan cezalar olduğu vurgulanmış durumda. 

Yasaya ilk destek de dünyaca ünlü fotoğraf ajansı Getty Images’dan geldi. Ajans; internet üzerindeki fotoğraf arşivlerinden mankenleri inceltme yada belirli vücut hatlarını büyütme gibi rötuşlar uygulanmış fotoğrafları kaldıracağını açıklamış.

Bakalım bu uygulama doğallığa teşvikde faydalı olacak mı? 

Dilerim faydalı bulmuşsunuzdur 🙂 beğendiyseniz yıldızımı tıklamayı ve paylaşmayı unutmayın 😉 bir de her yayınlarımdan haberdar olmak için takip etmeye başlayabilirsiniz.

Çok sevgiler,

Aslı 

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s