Antep’in Tarihi Kutnu Kumaşı Modernize Edilmiş KUTNİA ile Yeniden Doğuyor!

Uzun sayılabilecek bir aradan sonra merhaba 🙂

İnanın daha sık yazmak istiyorum ancak; bu uzun araların sebebi hep çoook yoğun iş temposu 😦 hemen konuya gireyim mi 🙂

Beni instagram hesabım @modastilde ‘den takip edenler biliyordur, geçtiğimiz haftalarda bir Gaziantep seyahatim oldu. Çok güzel kadınların davetlisi olarak gittim. İdealist, çalışkan, candan, samimi, mütevazi ve başarılı kadınların; KUTNİA markasının yaratıcılarının davetlisi olarak…

Gaziantep’e özgü sarayların geleneksel kutnu kumaşını KUTNİA markası ile yaşatmak için nasıl çabalar harcadıklarını, ne emekler verdiklerini kendilerinden dinlemek çok güzeldi. İşin başında sevgili Julide Konukoğlu var. Tüm tasarımlar sevgili Günseli Türkay’a ait. Gerisi mi? Asla pes etmeyen, gerçekten gülümseyerek ve severek çalışan, ipliğin her telini severek okşayan çalışan bir ekip. Ben Jülide Hanım ve ekibi ile tanıştığım gün markanın kesinlikle çok iyi yerlere geleceğini hissettim. 

Kısaca kutnudan bahsedeyim size; 16. yüzyıldan bu yana Gaziantep’te geleneksel kara tezgahlarda dokunan kumaş; yörenin tüm geleneksel kıyafetlerinde kullanılıyormuş. Pamuk ve ipeğin birleşiminden oluşan kutnu gerçekten çok özel bir dokuya sahip. KUTNİA bu geleneksel kumaşın yeniden canlandırılması ve Gaziantep’in bu mirasının yaşatılması için yaratılmış bir marka.   

KUTNİA; kumaşın üretim şeklini değiştirmemiş. Kumaşlar hâlâ kara tezgahlarda ustalar tarafından üretim şeflerinin oluşturduğu reçetelere göre dokunuyor. Kumaş ancak iki şekilde dokunabiliyor; düz yada çizgili. Çünkü tezgahlar bu dokumların yapımına uygun. Marka bünyesinde kadın giyim, ayakkabı, çanta, ev tekstili ve erkek aksesuarları barındırıyor. 

Şimdilik sadece Antep’te iki mağazası var. Ancak yakın zamanda hızla büyüyeceğine eminim. Mağaza dekorasyonlarını da belirtmeden geçemeyeceğim zira iç mimarları sevgili Pınar Ayaz geleneksel ve modern çizgileri bir arada harika kullanmış.

Gelelim KUTNİA’nın davetinin vesilesi olan SS’18 koleksiyonuna: koleksiyon üç temadan oluşuyor. Hava Civa, Turunç Bahçesi ve Alesta Marina. Renkler temalardan da aşılacağı üzre oldukça soft, romantik ve marin. Tasarımlar da bir o kadar başarılı. 

Defilenin kareografisi sevgili Uğurkan Erez’e aitti. Hava yağmurlu olmasına rağmen; yağmurun dinmesini beklerken bile asla yüzünden tebessüm, dilinden pozitif cümleler eksik olmadı! Podyumda Çağla Şıkel, Ceylan Saner ve Sema Şimşek gibi başarılı mankenler de yer aldı. Defile markanın merkez ofisinin bulunduğu geleneksel Antep Evi’nde gerçekleşti. İnanılmaz bir ofisleri var (kıskanmadım desem yalan olur).

Her şey çok güzeldi. Sevgili Jülide Hanım ve eşi Adil Bey inanılmaz misafirperverler. Keyifli bir gün oldu, iş stresi için harika bir mola oldu desem abartmış olmam. Başarılarının devamını diliyorum KUTNİA 🙂

Ürünleri yakından incelemek ve bu özel kumaşlı parçalara sahip olmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Enn kısa zamanda görüşmek üzere, sevgiler.

Aslı 

kutnia 2018 yaz ile ilgili görsel sonucu

 

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s