Chanel Kime Emanet?

Merhaba;

Umuyorum harika bir gün ve hafta olur hepimiz için. 

Geçtiğimiz Şubat ayında aramızdan ayrılan ve hayatının 60 yılını modaya adamış olan Karl Lagerfeld’in yerini kimin dolduracağı en büyük merakımızdı. Artık bu sorunun cevabını biliyoruz…

Modanın Einstein’ı dediğim Kral Karl moda dünyasına ve bizlere sonsuza dek veda etti… ardında kendisini hep hatırlatacak bir çok vizyoner iş ve kendisine tepki gösterilemsini sağlayacak bir çok söylem bıraktı. Son zamanlarda oldukça kötü göründüğü ve çok hasta olduğu biliniyordu. Öyle ki son couture defilesinde selam yürüyüşüne bile çıkmamıştı. Çok yorgun olduğu için katılamadığı söylenmişti ama O; backstage’e getirilmiş, ancak defile bitmeden (belki de daha fazla heyecan yaşamaması için) oradan ayrılmıştı. Ve artık O yok… şimdi yıllardır emek verdiği, uğrunda milyonlarca dolar harcayarak Grand Palais’yi şekilden şekle soktuğu (hatırlayın; bir uzay üssü bile yarattı) Chanel kime emanet?

Tabii ki; 30 yılı aşkın süredir sağ kolu olan Virginie Viard’a…

Bugüne kadar adını çok az duymuş olmanız muhtemel. Eminim ki O gördüğümüz tüm koleksiyonların gizli kahramanıdır…. hani görünmeyen kişiler vardır, sizin için oradadırlar ve ancak sizin yokluğunuzda şans verilirse görünür olurlar! İşte Virginie de bence tam olarak bu! Sadece iki paylaşımının olduğu bir instagram hesabı var. Yepyeni açılmış bir hesap olduğu çok açık (zira ilk gönderi 27 Şubat’ta paylaşılmış). Peki ama neden?? Neden şimdiye kadar bu ismi hiç duymadık yada çok az duyduk? Aklıma ilk gelen; Karl’ın onunla çalışmaktan çok mutlu olduğu ve kaybetmemek adına da herkesten sakladığı… gülmeyin! Bu gayet mümkün olabilir bir tez… zira kendisini ilk kez geçtiğimiz Aralık ayında New York’ta ve sonrasında Paris’te gerçekleşen şovların final selamlarında Karl’ın yanında gördük.

Ocak ayında ise; Karl olmadan yaptı final selamını…

Chanel Couture Final

Peki Kim Bu Virginie Viard?

Viard 30 yılı aşkın süredir Chanel’de ve son olarak Moda Koleksiyonları ve Sanat Direktörü olarak görev yapmış. Virginie 1962 Leon / Fransa doğumlu. Cours George’da tiyatro tasarımı okumuş ve ardından kostüm tasarımcısı Dominique Borg’un asistanı olmuş.

Virginie; Karl Lagerfeld’in Chanel’in kreatif direktör olmasından dört yıl sonra 1987 yılında Monako Prensi’nin önermesi ile stajyer olarak burada işe başlamış. Staj sonrası modaevinin nakış işlemeleri yapan bölümünden sorumlu olmuş. Lagerfeld ile bu süreçte yakın bir profesyonel ilişki geliştiren Viard, Chloe’de Karl’a katılmış ve Chanel için geri dönmeden önce orada beş yıl çalışmış. 1992 yılında Chanel Houte Couture koordinatörü oldmuş ve 2000 yılında da son görevi olan Moda Koleksiyonları ve Sanat Direktörlüğüne atanmış. Chanel’in her yıl ürettiği 10 koleksiyonda da Lagerfeld ile yakından çalışmış.

Gördüğüm kadarıyla kendine has tarzı olan bir kadın Virginie. Her ne kadar nihayetinde moda sahnesi için çalışsa da; film altristleri için de etkileyici işler yapmış. Fransız aktirist Isabelle Adjani ve yönetmen Bruno Nuytten ile çalışmış. Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski’nin yönettiği 1993 ve 1994 yapımı iki filmde başrollerin kostümlerini tasarlamış.

Markanın kurucusu Gabrielle “Coco” Chanel’den sonra bayrağı devralan kadın olarak anılacak olan 57 yaşında ki Virginie bakalım Karl’ın ayak izlerini takip edecek mi?

Dilerim keyfle okumuşsunuzdur.

Beğendiyseniz yıldızmı tıklamayı ve paylaşmayı unutmayın 🙂

Görüşmek üzere, sevgiler.

Aslı

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s