Keşke Daha Fazlasını Yapabilsem…

Merhaba hepinize benim çok kıymetli okuyucularım. O kadar zor bir süreçten geçiyoruz ki… sadece ülkemizde değil; tüm dünyada yaşanıyor olması da cabası.

Bildiğiniz üzre ben çok popüler yada tanınmış biri değilim 🙂 çünkü ne yazık ki, ne yazık kiiii bizim ülkemizde gerçek bilgiye, düzgün paylaşımlara çok da değer verilmiyor 😦 ama biliyor musunuz yine de instagram hesabımda (@asliduydu_) yaptığım paylaşımlarımın altına çaresiz anneler yorumlar yazıyorlar. DM’den Onlarla iletişime geçiyorum, elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum ama bu zor zamanı hepiniz gibi ben de ailemle birlikte yaşıyorum ve keşke elimden daha fazlası gelse ama gelemiyor işte 😦

O annelerden biri bebeği için bez, küçük kızı için süt ve kullanabileceği kıyafetler istedi. Biliyor musunuz tam bir hafta boyunca her gün ve gece bunu düşündüm. Benim 16 yaşında bir oğlum var ve kullanmadığı tüm kıyafetlerini düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine verdim hep. O anneye tek başıma yardım edemem, daha fazlası lazım dedim ve 31 Ocak Pazar sabahı instagram da bir story paylaştım. Dedim ki; “4 aylık erkek bebek ve 3 yaşında kız çocuğu için verebileceğiniz kıyafetleriniz var mı? Bir anneye yardım etmek ister misiniz? Adresi paylaşabilirim.” Benim 14 bin kadar takipçim var, beğeni sayımın düşük olduğuna bakmayın, storyleri kaaaç kişi görüyor inanamazsınız. Ama ne üzücü ki; o storyi gören onca insan olmasına rağmen sadece bir takipçim adresi istedi ve O anneye uzun süre ihtiyacını karşılayacak kadar bez ve ıslak mendil gönderdi. Neyse ki bugün de güzel bir dönüş o storyi gören bir anneden geldi. Evlatlarının küçülmüş kıyafetlerini gönderecek. Kendilerine ne kadar teşekkür etsem az. Allah Onlardan razı olsun. İlk gönderilen bez paketini aldıktan sonra annenin nasıl mutlu olduğunu anlatamam size… buna vesile olmak bile büyük mutluluk. Ben de kızı için istediği süt ve gıda malzemeleri konusunda destek olabiliyorum ancak 😦

Diğer anne ise; evinde bebeklerine bakabilmek için el emeklerini satıyor. Lifler örüyor ve satarak evlatlarına bakıyor. Keşke elimde olsa da; sattığı tüm lifleri alabilsem...

Bazen bazı duygular içime sığmıyor! Her gün dua ediyorum dünyada yayılan tek şeyin iyilik olması için. Bulaşıcı tek şey olsun iyilik. Ne çok isterim herkesin gülümsediği, birbirine destek olmak için mücadele ettiği, iyilik yayılsın diye uğraştığı, kötülüğün, kötü niyetin silindiği bir dünyada yaşamayı. Biraz tebessüm edip gülümsemek, günaydın yada kolay gelsin demek, eline sağlık demek, destek olmak, bildiğini paylaşmak, teşekkür etmek bu kadar zor olmamalı. Evet para… hepimiz için çok önemli ama hayatımızın odak noktası olup, insani duyguları kaybedince ne anlamı var ki paranın? Kim istemez iyi hatırlanmayı? Arkasında iyilik bırakmayı? Benim en çok istediğim bu. Evet para kazanmak için çok çalışıyorum, çok şükür bir işim var, oğlumu iyi yetiştirmek ve iyi bir eğitim almasını sağlamak ilk hedefim. Hedef olmadan başarı gelmiyor. Ben hep kendiyle yarışan biri oldum. Bir hedefim hep oldu. Gerçekleştirdikten sonra yeni bir hedefim daha oldu, sonra yeni bir hedef, sonra yeni bir hedef. Çok insan tanıdım, çok yerde çalıştım, çok yöneticim, çok patronum oldu. Ama bir kaçı hariç hiçbiri emeklerimin karşılığını vermedi. Yaptığım her başarılı şeye sahip çıkıp kendileri yapmışlar gibi sundular, onca Power Point sunumu, onca grafik, onca rapor hep boşa gitti 🙂 şaka şaka hiçbiri boşa değildi! İnsan tanıdım, hırsın ne kadar tehlikeli olduğunu gördüm, o raporlara işlediğim tüm rakamlar bilmeyen kişilerin ellerinde Onların başarısızlıkları oldu, evet bunları da gördüm.

Yaşam bir döngüden ibaret. Karma hepimiz için var. Sahi; Karma’ya inanır mısınız?

Hani hem fiziksel hem de zihinsel her türlü eylemin etkilerini ve sonuçlarını mutlak göreceğimiz ve yaşamımızı etkileyecek olan kural.

Her eylem; maddelerden ruha kadar dünyadaki her şeyi yeniden düzenler. Karma bu durumda “esas, temel, asıl” şey olarak kullanılır. Tüm eylemler ve düşünceler karmayı oluşturur ve karmaşık dünyaya yön verir. Aslında bu öğretinin amacı; Karma’ya daha fazla yol açmamak ve bu döngüye bir son vermektir.

Bunun için atılması gereken ilk adım; Karma bağlılığına yol açan, ruha zararlı üç sebebi anlamaktır. Bunlar; hırs (Lobha), öfke ve nefret (Dosa) ve cahillik (Mona) olarak sıralanır.

Olumlu Karma için üç yol ise; alçak gönüllülük, insaniyet (şefkat, iyilik) ve anlayıştır…

Yaşam döngüsüne bunları katmak ne kadar zor olabilir ki? Paylaştıkça çoğalır her şey ve paylaştıkça azalır acılar, üzüntüler, kederler. İnsan olduğumuz kadar varız bu dünyada. Aslında bir kum tanesi kadar küçüğüz galaksinin tümünde… farkında olmak mühim olan. Etrafınız iyilerle çevrili ve dolu olsun dilerim.

Hadi siz de bu yazıyı size iyi geldiyse paylaşarak iyi duyguların yayılmasına destek olun… biz de kendi Karma’mıza bir iyilik halkası daha ekleyelim.

Sevgilerimle,

Aslı

2 Comments

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s