Hangi Ton Senin Kırmızın?

Herkese merhaba 🙂 umuyorum yeni düzenlemelerle daha normale ve iyiye doğru giden bir haftanız olur. Biliyorsunuz ben stil, imaj ve marka danışmanlıkları da yapıyorum freelance olarak. Ve düşündüm de; neden sizlerle buradan küçük tüyolar da paylaşmıyorum? Hem bedeninizle, hem ten renginizle ilgili kilit noktaları paylaşımlarım sayesinde keşfeder ve memnun olmadığınız, küçük hatalar yaptığınız noktaları keşfederek düzeltebilirsiniz.

İlk konumuz “Kırmızı Ruj” olsun istedim. Her kadın sever ama her kadın doğru kırmızıyı sürmediği için istediği etkiyi yakalayamaz. Kırmızı ruj kırmızı çizgimiz miydi? Her kırmızı her tene yakışıyor muydu? Tabii ki bu soruya cevap HAYIR!

Kırmızı rujun kökenleri MÖ 3500 dolaylarında güney Mezopotamya’nın Sümer bölgesine kadar dayanır. Kleopatra’nın canlı bir macunla karıştırılmış ezilmiş böcekler kullanılarak oluşturulan dudak boyası kullandığı bilinen Eski Mısır’da da inkar edilemez derecede popüler bir trend haline gelmiştir.

Top of Texas Gazette: Cleopatra's Lipstick Bugged Her

Öğütülmüş balık pulları ve diğer bazı çok zararlı elementler gibi katkı maddeleri rujlara çeşitli tonlar, dokular ve bitişler kazandırdı. Eklemelerin bazıları zehirliydi, bu yüzden genel olarak bu özel uygulamaların tarihe karışmasından oldukça memnunum 🙂

Başlangıcından günümüze kadar geçen süre boyunca ruj sürmek sürekli değişen bir sosyal gösterge olmuştur. On yıla, yüzyıla veya bölgeye bağlı olarak, ruj sürmek çok sayıda anlam taşır. Çekicilik, sosyal statü ilanı veya zenginlik göstergesi olabilir. Kötülüğün, kibrin veya ahlakın başarısızlığının kabulü olabilir. Bir zarafet gösterisi ya da görsel bir güven ifadesi olabilir. Hepsi dönemin sosyal gelenekleri arasında dönen fikirlere bağlıydı (ve aslında hala buna bağlı). Örneğin, Roma tarihinin bir noktasında, erkekler düzenli olarak kırmızı veya başka bir şekilde dudaklarını renklendirmeye başladılar.

Sonra kimya değişti… 

Yağların, mumların ve petrolün ilaveleri, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, önce kimyagerlerin, ardından kozmetik şirketlerinin, formüllerin kullanım ömrünü, renk çeşitliliğini ve nemlendirme potansiyelini artırmak için çalıştığı günler geldi.

Ve sonra paketleme… eski Mısır’da çömleklerde karıştırılan rujlar, bugün tipik bir ruj paketi olarak bildiğimiz şeye (kapaklı ve kıvrık mekanizmaya) sığıyor. İlk olarak Nashville, Tennessee’li James Bruce Mason Jr. tarafından 1923 yılında kullanıldı bu paketleme şekli. O zamandan beri rujlar, geçen onca yılların güzellik trendleri değişse de değişmeyen tek şey oldular. Değişmeyen şeylerden biri de; kırmızı bir dudağın anında etkisi olmuştur. Her zaman bir ifadesi vardır.

Kırmızı ruj süren herkes onu benimser. Yüzyıllar öncesinden günümüze ikonik kırmızı dudaklı görünümler dünyamızdan hiç eksik olmadı.

PEKİ HANGİ TENE HANGİ KIRMIZI?

Sarı (Sıcak) Alt Tonda Bir Cilde Sahipseniz;

O halde sari-turuncu bazlı kırmızıları tercih etmelisiniz. Böylece teniniz daha canlı görünecektir.

Cildiniz açık renkliyse mercan tonda bir kırmızı ruj ile cildinize aydınlık katabilir ve bir bronzer ile yanaklarınıza renk / boyut katarak görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

Buğday tonda bir teniniz varsa orta tonlu kırmızıları tercih edebilirsiniz.

Teniniz esmerse geniş bir renk paleti kullanabileceğiniz için şanslısınız demektir. Çünkü mercandan kiremite tüm kırmızı tonları size yakışacaktır.

Pembe (Soğuk) Alt Tonda Bir Cilde Sahipseniz;

O halde mavi bazlı kırmızıları tercih etmelisiniz.

Eğer ten renginiz açıksa parlak kırmızıları tercih edebilirsiniz. Ancak gittikçe koyulaşan kırmızıların bu tende daha sert yada gotik bir hava yaratabileceğini unutmamalısınız.

Nötr bir cildiniz varsa;

Ki bu nadir görünen bir ten rengidir ama çok iyi bir avantajdır.

Sıcak ve soğuk alt tonlu tenlerin kullanabileceği tüm renk paletini kullanabilirsiniz. Tek kriteriniz makyaj tarzınız ve zevkinize uygun seçimi yapmanız olacaktır.

İşte bu kadaaar 🙂 umarım aklınızdaki kırmızı ruj algısını netleştirebilmişimdir.

Beğendiyseniz yıldızımı tıklamayı ve paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu yeni bilgi yazıları hakkında yorumlarınızı da duymak isterim. Zaten herkes yapıyor gerek yok mu yoksa tecrübeleri okuyarak yön bulmak ilginizi çeker mi bilmek isterim.

Harika bir hafta olsun hepiniz için.

Sevgiler,

Aslı

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s