Moda Dünyası Dahi Bir İsme Veda Etti… Virgil Abloh

Merhaba; çok daha güzel bir makale ile buluşmak isterdim aslında! Ama 28 Kasım Pazar akşamı gördüğüm bir haber beni çok çok üzdü. Çünkü o haberde Virgil Abloh’un öldüğü yazıyordu 😦 ben de bugün Onun anısına, yaptıklarını ve vizyonunu, neden bu kadar sevilen bir isim olduğunu az da olsa sizlere de anlatmak istedim. İyiliği bulaşıcı olsun…

Amerikalı tasarımcı, DJ ve stilist Virgil Abloh, Kanye West’in yaratıcı yönetmeni olarak tanındı, ancak o zamandan beri lüks sokak giyim markası Off-White ve Louis Vuitton’daki erkek giyim sanat yönetmeni rolüyle moda dünyasında dalgalar yarattı . Mart 2018’de yapılan ataması hakkında “Lüksün zirvesini temsil eden bir markada tasarım ve lüksün bundan sonraki bölümünün ne anlama geleceğini düşünmek için elde ettiğim bu fırsat her zaman en çılgın hayallerimdendi” dedi.

1980 yılında Ganalı bir ailenin çocuğu olarak Rockford, Illinois’de dünyaya gelen Abloh, Chicago’nun kenar mahallelerinde büyüdü. O ve kız kardeşi orta halli bir evde büyüdüler ve çocukların üniforma giydiği bir Katolik lisesine gittiler. Baba Nee bir boya şirketinde yöneticiydi ve bir terzi olan annesi Eunice Ona nasıl dikiş dikileceğini öğretti.

2002 yılında Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden inşaat mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı ve Illinois Teknoloji Enstitüsü’nde mimarlık okumaya devam etti. Bir mimarlık firmasında iki yıl çalıştıktan sonra, Abloh odağını modaya kaydırdı. 2009 yılında Chicago’da bir sanat galerisi ve erkek giyim butiği olan RSVP Gallery’yi kurdu. Aynı yıl, Kanye West’in yaratıcı gelişim ajansı Donda’ya yaratıcı yönetmen olarak katıldı ve sahne şovları, konser ürünleri gibi projeleri denetledi.

2012’de Abloh; Champions tişörtlerine ve Ralph Lauren rugby gömleklerine logolar basan ilk moda markası Pyrex Vision’ı piyasaya sürdü. Bunun yanı sıra, Been Trill adlı bir kolektifin parçası olarak Matthew Williams (şu an Givenchy yaratıcı yönetmeni) ve Heron Preston (kendi markasına sahip) ile işbirliği yaptı. Pyrex 2013’te kapatıldı. Aynı yıl, Abloh lüks erkek ve kadın sokak giyim markası Off-White’ı piyasaya sürdü. Milano merkezli marka, Barneys ve Colette gibi stoklu alım yapan firmalar tarafından alındı ​​ve Jay-Z, ASAP Rocky, Rihanna ve Beyoncé gibi isimler tarafından giyildi.

2015 yılında, dünyanın dört bir yanından 40 yaş altı yeteneklere imkan tanıyan prestijli LVMH Genç Moda Tasarımcıları Ödülü’nün tek Amerikalı finalisti oldu. 2017 İngiliz Moda Ödülleri’nde Urban Luxe ödülünü kazandı ve 2019’da Yılın Erkek Giyim Tasarımcısı’na aday gösterildi ve ardından CFDA’nın yönetim kuruluna katıldı.

Abloh’un Louis Vuitton için ilk moda gösterisi Haziran ayında Paris’teki Palais Royal’in bahçelerinde, rapçi Kanye West ve müzisyen Kid Cudi’nin de dahil olduğu arkadaşlarının katıldığı gökkuşağı renginde bir podyumda gerçekleştirildi. BoF genel yayın yönetmeni Tim Blanks incelemesinde, “Perşembe günü Palais Royal, beklenti dolu iyi niyet patlamasıyla son zamanlardaki herhangi bir moda olayına benzemiyordu. Tam olarak herkes için neredeyse bir aile birliği gibi hissettirdi” dedi.

Abloh, moda markasını yönetmenin ve yaratıcı yönetmenliğin yanı sıra Flat-White takma adı altında DJ’lik yapıyordu. Aynı zamanda gösterileri için müziği, kumaşları ve uyumu düşünecek kadar dikkatli bir şekilde ahenk yaratan, tüm o muhteşem gösterilerin küratörlüğünü yapan bir DJ’di.

Bir Fransız lüks moda evinde sanat yönetmeni olan ilk Afrikalı-Amerikalı olan Abloh, Time dergisi tarafından 2018’de dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak seçildi.

2017’de New York Times’a “Gerçekten dünyada bir masam yok. Sokakta çalışıyorum, elimde sadece telefon var” dedi. “Ara sıra Manhattan’daki Prince ve Mercer Streets’in köşesinde sıkışıp kalıyorum, orada 20 dakikadır mesajlara cevap verdiğimi bile fark etmiyorum.

“Ofislerde olmaktan hoşlanmıyorum,” diye devam etti Abloh, “Ve bunun ana nedeni, düşünce trenimi kesintiye uğratabilmesi. O ortamda; mesela herkes size bir soru sorabilir. Ve kesintiye uğramamak için bulduğum bence en iyi yol ortalıkta dolaşıp bu uzun soluklu düşüncelere odaklanmak. İşte bu yüzden ofisim gerçekten benim telefonum. Şarj olduğu sürece iyiyim. Yani zihniyetim aynı. Hala iyimser, coşkulu ve gelecek için heyecanlıyım ve bence yaratıcıların geleceği tanımlamasının zamanı geldi.”

“Kapım her zaman açık. Hiyerarşi yok,” diye açıklıyordu İngiliz GQ’ya; “Şapkalı ve spor ayakkabılı modaya uygun genç insanlar, onca ray arasında hareket ediyor, tonlarca kumaş örneklerini tartışıyorlar. Kapıyı kapatıp insanlardan içeri girmek için izin almalarını istemem. Biliyorsunuz, biz bir ekibiz. Sadece bir dizi şey yaptım ve bunun başında olmama izin verdiler, bu yüzden sorumluluk alıyorum.”

Abloh 2017’dTimes’a yaptığı açıklamada, “Ben sadece, 1980’de doğmuş, Michael Jordan’ı izleyen ya da Guns N’ Roses ya da NWA dinleyen, kaykay yapan ve tüm o estetiği seven sıradan bir banliyö çocuğuydum” dedi.

Kanye West ile hızla arkadaş oldular ve 2009’da ikisi de Fendi’de staj yaptı. O dönem Fendi CEO’su ve gelecekteki Louis Vuitton CEO’su Michael Burke’un, Abloh’un yeteneklerini ilk kez İtalya’da gördükleri zamandı.

Burke, 2018’de New York Times’a şunları söyledi: “Abloh ve West’in Fendi kadar eski bir moda stüdyosuna nasıl yepyeni bir hava getirdiğinden ve en iyi şekilde yenilikçi olmalarından gerçekten çok etkilendim. O zamandan beri kariyerini takip ediyorum.” 

Tasarıma yaklaşımı üzerine derin düşünceleri oldukça zamansızdı. “Oyun oynadığım veya içinde bir şeyler yarattığım tüm farklı alemler, bence çok daha geniş bir anlatı olan bir hikaye yayının parçası. Moda, yaşadığımız zaman boyunca iletişim kurmak için yalnızca bir uç nokta.” dedi Abloh. “Geldiğim yerde, bir kaide üzerinde durmak, bir etki yaratacak kadar yüksek bir sese sahip olmak için tek cihazdı. Şimdi bu genç nesil için, gerçekten bu şekilde iletişim kuruyorum.”

Abloh, geçtiğimiz on yılda işgal etmeyi seçtiği tüm sanatsal alanlarda neyin mümkün olduğuna dair algıları değiştirmekle uğraştı. Harvard ve Columbia Mimarlık, Planlama ve Koruma Enstitüsü’nde dersler verdi. Tasarımda, müzikte veya mimaride, peşinden gelen, hayran olduğu diğer kültürel çalışmaları destekliyordu.

Çalışıyordu… Chicago Çağdaş Sanat Müzesi, 2019 yazında onun çalışmalarının bir serisi olan “Figures of Speech”e ev sahipliği yaptı.

Abloh ayrıca resmi moda eğitimi eksikliğine atıfta bulunarak, “Gelmem gereken yerden gelmiyorum” dedi. “Bu yüzden bunun tasarım olduğunu, bunun sanat olduğunu, bunun geçerli olduğunu kanıtlamam gerekiyor.”

Abloh, her sanatçının sahip olduğu karşıt görüşlerden bağımsız olarak, pazarın belirli bir kesiminin yaygara koparmaya hazır olduğu bir estetik ve ethos’tan açıkça yararlandı. İnsanlar kibir içinde olmayı, aşırı tüketirken tüketimciliğe göz kırpmayı severler. Diğerleri; nedenini anlasalar da anlamasalar da, havalı çocukların heyecan duyduğu o harika yeni şeyi mutlu bir şekilde anlamsızca tüketecekler zaten.

Lise aşkı Shannon Sundberg ile 2009 yılında evlendi ve iki çocukları oldu, kızı Lowe ve oğlu Gray. Louis Vuitton’a geldiğinde hepsi Chicago’dan Paris’e taşındılar ve Saint-Germain-Des-Prés’e yerleştiler (ancak karantinadan ABD’ye geri döndüler).

Abloh, New York Times’a Louis Vuitton vizyonu hakkında şunları söyledi: “Son sekiz ilâ 10 yıldır yenilikler hakkında bu konuşmayı yapıyoruz ve benim için bu, lüksü nesiller arasında bağdaştırılabilir kılmakla ilgili. Yapacağım ilk şey yeni kodlar tanımlamak olacak. İlham perim her zaman insanların giydiği şeyler olmuştur ve bunun lüks bir versiyonunu yapacağım için gerçekten heyecanlıyım.”

2018 yazında Chicago ofisinin içeriği  taşındı ve Montreal’de bir sanat enstalasyonu olarak kuruldu. Hayranları; Post-It’leri, bir çift Off-White prototip okuma gözlüğü, tasarım kitaplarını ve bir kitapçığı görmek için buraya akın etti. Abloh buna “teşhir edilen gerçek beyin” diyordu.

Abloh, 2018’de Pasternak’a, “Nihai hedefim kıyafetler değil. Dürüst olmak gerekirse, kıyafetlerle o kadar ilgilenmiyorum. Daha çok kıyafetlerin insanlar için ne anlama geldiğiyle ilgileniyorum” demişti.

İş-yaşam dengesine gelince, evren temelde ona yavaşlamasını emretmiş olabilir...

Geçen Eylül, Paris Pompidou Center’daki Off-White Women SS’2020 defilesi Onsuz devam etmek zorunda kaldı. Çünkü O bitkindi.

“Nihayetinde, her şey yolunda,” dedi o sıradaki yokluğunu açıklayarak, “ama doktor bana dedi ki, ‘bedeninizi bir nevi zorladığınız bu hız; onca kilometre uçmak, tüm bu farklı projeleri yapmak sağlığın için iyi değil.

En azından Ekim ayında, ana şirket Louis Vuitton Moët Hennessy’nin Louis Vuitton ve Dior’daki satışların etkisiyle gelirinde yıldan yıla yüzde 16 artış bildirdiği Ekim ayında daha rahat uyuyabilirdi.

Ama sanki bir doktorun uyarısı bile onu uzun süre yavaşlatmaya yetmedi. “Çalışmak benim için rahatlatıcı” diye anlattı GQ’ya 2018 yılında “Beni mutlu eden şeyler var. Yani bir şeyi yapmak rahatlatıcı, yavaşlamak muhtemelen en sağlıklısı ama… ben uçmalıyım.”

Olduğu yerde kalmaya zorlanan ya da en azından bir yerde alıştığından daha uzun süre kalma izni verilen Abloh, evde ne kadar çalışırsa çalışsın, lüks marka tedarikçisi olarak karşılaştığı yeni zorluklardan çekinmedi. Ve O; anı yakalamaya çalışmaktan asla vazgeçmedi. Haziran ayında, protestocular için bir kefalet fonuna 50 dolarlık bir bağış yaptığına dair kanıtın yanlış yorumlanmasıyla sosyal medyadaki bazı tepkileri atlattıktan sonra, aslında 20,500 dolar bağışladığını ve vermeye devam edeceğini yazdı.

“Özel amacım; benim gibi görünen küçük çocukların benim sahip olduğum pozisyonu tasarlama ve yükselme fırsatlarını değiştirmek” dedi. “Yaklaşan bazı projeler kısa bir süre içinde tüm gelirlerin protestocular için kefalet fonlarını desteklediği ürünleri içeriyor olacak.

Yeni Nike ekibine, burs fonuna ve çeşitli gruplara fayda sağlamak için ürettiği ürünlere ek olarak, seçmen katılımını artırmayı amaçlayan seçmen kayıt girişimi Fashion Our Future 2020’nin başlatılmasına da yardımcı oldu.

Çünkü her zaman yapılacak daha çok iş vardır ve durum bu olduğunda Abloh asla pes etmeyen bir isimdi.

Kendisi hakkında okuduğum her paylaşım aynı kelimeleri içeriyor;
“Tanışabileceğiniz en nazik insanlardan biri.”
“Bir dahiyi kaybettik.”
“Sen inanılmazdın.”
“Sevgili Virgil’in vefatını duyduğuma çok üzüldüm.”
“Kimse bana senin kadar nazik davranmadı.”
“O kadar mütevaziydin ki; kendini ben bir tasarımcı değilim diye anlatırdın.”
Ve dahası…
Hepimizin var oluşunun yada dünyaya gelişinin bir amacı, bir nedeni var! Ama kimi insanlar gerçekten çok özel! Ölüm haberini duyduğumda şok oldum, bu çok üzücü bir haber oldu. O moda dünyasına bahşedilmiş bir bir armağandı ve bize bir çok ilham dolu vizyoner bakış açısı hediye etti. Henüz 41 yaşında aramızdan ayrıldı!

Amina Muaddi kendisi için “Eminim şu an cennetin kapılarını tasarlıyorsundur.” diye yazmıştı. Çok etkilendim 😦

Vizyonu, moda dünyasına kattıkları, samimi, iyi kalpli ve yardım sever duruşu… O artık yok ama umuyorum yarattıkları ve onca insana hissettirdiği iyiliği örnek ve ilham olsun bu yalan dünyada yaşamaya devam eden tüm insanlığa!

Güle güle Virgil! Huzur içinde uyu…

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s