İhtişamlı Met Gala Geri Döndü

Herkese merhaba; umarım keyifli bir bayram geçiriyorsunuzdur :) Bugün biraz Met Gala’dan bahsetmek istiyorum size. Zira gözlemlediğim kadarıyla takip edeni çok ancak tarihini ve amacını bilen pek yok.

Aslında belki de haklı olabilirler. Çoğu kimse sadece kırmızı halı görünümleriyle ilgileniyor. Ancak ben size Met Gala’yı naçizene anlatmak istiyorum. Böylece amacı ve diğer önemli detayları hakkında da fikriniz olacak.

Met Gala Nedir?

Met Gala 1948 yılında moda yayıncısı Elenor Lambert tarafından yeni kurulan Kostüm Enstitüsü’nün yıllık sergisinin açılışını kutlamak için bağış toplamak amacıyla yapılmaya başlanmış bir etkinliktir. İlk gala bir akşam yemeği olarak düzenlendi ve gecenin bilet fiyatı 50 Dolar’dı.

Elenor Lambert

Gala bundan sonraki bir kaç on yılda New York’ta hayır kurumları için düzenlenen birçok etkinlikten biri olmuştu. Bu galanın katılımcıları neredeyse tamamen New York sosyetesi veya şehrin moda enstitüsü üyeleriydi. 1948’den 1971’e kadar gala Waldorf-Astoria, Cental Park gibi mekanlarda yapılırdı. Ancak artık galanın tek mekanı Metropolitan Sanat Müzesi.

Met Gala dünyanın en önde gelen ve en seçkin sosyal etkinliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda 2013 yılında 9 Milyon Dolar ve 2014 yılında 12 Milyon Dolar bağış toplayarak New York’taki en büyük bağış toplama gecelerinden biri olmuştur. Met Gala, Enstitü için en dikkate değer finansman kaynaklarından biridir. Sektöre toplam katkısı 2019’daki etkinlikten sonra ilk kez 200 milyon doları aştı.

Diana Vreeland 1972’de Kostüm Enstitüsü’ne danışmanlık yapmaya başladığında, gala daha göz alıcı bir olaya dönüşmeye başladı. Gala ilk kez temalarla düzenlemeye Vreeland’in danışmanlık zamanlarında başladı. Met Gala 1948 yılından beri her yıl Mayıs ayının ilk günü düzenlenir. Ancak 2020’de Covid19 pandemisi nedeniyle iptal edildi. 2021’de yeniden yapıldı, ancak bu kez Mayıs ayında değil; Eylül ayında düzenlendi.

Diana Vreeland

Bu gala; Enstitünün yıllık moda sergisinin açılış kutlaması olarak organize edilen oldukça ünlü bir bağış toplama etkinliğidir. Etkinliğin ardından sergi birkaç ay boyunca devam eder.

Vogue baş editörü Anna Wintour, 1995 yılından beri Met Gala etkinliğinin başkanlığını üstleniyor. Hem yardım komitesini hem de konuk listesini denetliyor ve Vogue çalışanları da davetli listesinin oluşmasına yardımcı oluyorlar. 2014 yılında beri resmi konuk listesi dışında kalanlar için bireysel bilet fiyatı 30,000 Dolar olarak belirlendi. Galanın misafir listesi maksimum 700 kişi ile sınırlı. Katılımcılar daha sonra kendilerine Vogue sayfalarında yer bulabiliyorlar.

Tema

Serginin açılışı için her yıl bir tema belirlenir ve konukların bu temaya uygun kostümlerle katılım sağlamaları beklenir. Fakat tabi ki bu zorunlu değildir. Davet bir kokteyl saati ve resmi bir akşam yemeği içerir. Kokteyl saatinde konuklar kırmızı halıda yürümek, yılın özel temalı sergisini gezmek ve günün önde gelen eğlencelerinin yer aldığı akşam yemeği partisinden önce birlikte zaman geçirirler.

Bu yılın teması; “In America: An Anthology of Fashion” (Amerika’da Bir Moda Antolojisi) idi. Tema, katılan konukları 1870-1890 yılları arasında gerçekleşen Amerika’nın Yaldızlı Çağına saygı duruşunda bulunmaya davet ediyor. Zengin mücevher tonları, ışıltılı süslemeler ve yaldız beklentileri karşılayacak detay unsurları.

Gecenin Eş Başkanları; Blake Lively, Ryan Reynolds, Regina King ve Lin-Monuel Miranda olurken, Onursal Başkanlar; Anna Wintour, Tom Ford ve Adam Mosseri oldular. Gecenin sponsoru ise; geçen yıl olduğu gibi yine Instagram oldu.

Anna Wintour, Tom Ford, Ryan Reynolds, Blake Lively

Dün (2 Mayıs) gerçekleşen Met Gala, teması itibariyle Amerikan tarzının ilkleri etrafında inşa edilip, ABD tasarımının isimsiz kahramanlarına ithaf edilmiş oldu. Onlardan biri de Ann Lowe. Ann Cole Lowe, ünlü bir moda tasarımcısı olan ilk Afrika kökenli Amerikalıydı.

Ann Cole Lowe

Jackie Kennedy’nin ikonik gelinliğinin tasarımcısıydı. Jackie Kennedy’nin düğününden 10 gün önce atölyesinde yaşanan bir sorun sebebiyle gelinlik ve 15 nedime kıyafetinin tamamı kullanılamaz hale gelmiş ve Ann sadece bir haftada borçlanarak hepsini yeniden üretmiş. Gelinlik çok beğenilip, tasarımcısı da biliniyor olduğu halde; bir siyahi olduğu için neredeyse hiçbir yerde adı geçmemiş ve kariyeri boyunca da ne üzücü ki hiç desteklenmemiş. Bu nedenle de tüm kariyerini mali zorluklar yaşayarak geçirmiş.

Jackie Kennedy Onassis

Dün Gece Kırmızı Halı

Kırmızı halı dün gece de birbirinden farklı görünümlere sahne oldu. Ben de sizler için en dikkat çekici olanları derledim. Sadece görmek yetmez, biraz detay bakış açımızı derinleştirmek için iyidir değil mi 🙂

Gecenin Onursal Başkanlarından Anna Wintour tartışmalı bir isim. Tarzını beğenirsiniz yada beğenmezsiniz tartışılır. Ancak geceye Chanel kostümü ile katılan Anna temaya son derece uygun bir şıklıkta.

Anna Wintour

Bir diğer Onursal Başkan Tom Ford. Elbette kendi ismini taşıyan markası ile geceye katıldı ve her daim kusursuz olduğunu söylemeye gerek var mı? Yok!

Tom Ford

Gecenin Eş Başkanlarından Blake Lively geceye Versace tasarımı bir kostüm ile katıldı. Elbisenin belindeki devasa fiyonk Met Gala basamaklarını çıkarken asistanlar tarafından açıldı ve gül kurusu rengi elbise kuruğunda bir takım yıldızı taşıyan mavi bir görünüme büründü. Lively elbiseyi şöyle anlattı;  ‘Bu, Grand Central Station’ın takımyıldızı’ dedi. Bu arada korsajı Empire State Binası’ndan ilham alırken, drape ve taç Özgürlük Anıtı’ndan. Lively, heykelin yedi ışını olduğu gibi tacın da yedi katmanı olduğunu açıkladı.

Hailey Bieber geceye YSL tasarımı bir elbise ile katıldı. Ancak moda ile yakından ilişkisi olan kişiler bu elbiseyi geçmiş yıllarda Jerry Hall’de gördüklerini hemen hatırladılar.

Uzun zamandır ikiz gibi görünen Jared Leto ve Gucci’nin kreatif direktörü Alessandro Michele yine beni şaşırtmadılar ve aynı görünümlerle kırmızı halıda boy gösterdiler. Bunu neden yapıyor olduklarını anlayamıyorum…

Alessandro Michele ve Jared Leto

Gecenin bence en iyilerinden biri kesinlikle Jessica Chastain. Gucci marka tasarım kıyafetiyle kırmızı halıda göz doldurdu.

Jessica Chastain

Cara Delevingne, Dior tasarımı kıyafetiyle kırmızı halıya giriş yaptıktan kısa süre sonra tamamen gold renkli boyanmış çıplak bedenini sergiledi.

Billie Eilish, geri dönüştürülmüş materyallerden hazırlanmış Gucci tasarımı kıyafetiyle dönem tablolarından fırlamış gibiydi.

Kaia Gerber bence çok başarılı bir görünüme sahipti. Alexander McQueen tasarımı gümüş renkli elbisesi ve dalgalı özgür saçları ile bir dönem prensesi gibiydi.

Gecenin bir çok kişi tarafından anlam verilemese de; bana göre en anlamlı görünümlerinden biri Riz Ahmed’e aitti. Yaldızlı Çağ’da New York şüphesiz çoğu göçmen işçilerin emeğinden elde edilen muazzam bir zenginlik gördü. Ahmed’in belirttiği gibi, bugün olanları da anmak gerekiyor. “Bu yerle ilgili gerçekten değer verdiğim şeylerden biri, daha önce Yaldızlı Çağ’da olsun, bu şehri bir şekilde ayakta tutan göçmen ve işçi dalgaları.” dedi. “Dolayısıyla bu, birçok yönden şehri ayakta tutan o mavi yakalı işçilere, o göçmen işçilere bir nevi aşk mektubu”. Bazen doğru mesaj için kırmızı halı en ideal yer olabilir.

Riz Ahmed

Ve son olarak; Kardashian’lar… Kim Kardashian; 1962 yılında Marilyn Monroe’nun “Happy Birthday Mr. President” şarkısını söylerken giydiği 2,500 kristal taş ile süslenmiş ve 4 milyon 800 bin dolara bir müzayededen satılmış olan orijinal kıyafeti giyinerek geceye katıldı. Kim, bu kıyafeti giyebilmek için üç haftada 7 kilo verdiğini belirtmiş. Bir rivayete göre; yalnızca Met Gala girişinde bu elbiseyi giyinmiş ve gecenin devamında birebir aynı şekilde yapılan başka bir elbise ile devam ederek, elbiseyi ödünç aldığı müzeye iade etmiş.

Khloé’nin giydiği kıyafetin, Kim’in kıyafetine bu kadar benzer olmasının anlamını anlayamadım… Ailenin diğer üyelerinden Kylie, Off-White imzalı beyaz gelinlik tarzı bir elbiseyi ters taktığı beyzbol şapkası ile tamamlamıştı. Kendall Jenner ise Kylie’nin tam tersi siyah iki parçalı, kabarık etekli bir tasarım ile geceye katılırken; Kourtney; Thom Browne imzalı, kendisini inanılmaz kısa ve tıknaz gösteren bir tasarımla geçti kırmızı halıdan.

Kim – Khloé

Ve işte benim gözümden biraz geçmiş, biraz günümüz detaylerıyla Met Gala. Dilerim keyifle okumuşsunuzdur.

Beğendiyseniz yıldızımı tıklayarak ve paylaşarak destek olmayı unutmayın 🙂

Çok sevgiler,

Aslı

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s