Moda Haftaları Başladı

Merhaba herkese,

Evet, en son yayınımın üzerinden iki ay geçmiş olduğunun farkındayım. Ama çalışma tempomun çok ve hızlı olduğunu artık biliyorsunuz zaten. Yakında “Sevdiğim Stiller” yayınlarım için de sürprizlerim olacak inşallah 🙂

Umuyorum sizde de tek sorun iş yoğunluğudur ve başka herşey muhteşem gidiyordur. Malum Eylül ayı birçok şey için başlangıç ayı tabii ki bir sonraki İlkbahar/Yaz sezonu için de. New York Moda Haftası (NYFW) 11 Eylül’de bitti. Hemen arkasından 12 Eylülde Londra Moda Haftası (LFW) başladı ki; onunda bugün son günü 🙂 Bugüne kadar toplam 47 marka ve tasarımcı “Ready-to-Wear 2020” koleksiyonlarını görücüye çıkardılar.

Bu yıl iş yoğunluğum sebebiyle ne yazık ki hiçbir defileye katılamadım. durum canım; resmen podyum kenarına davetiye almış değilim henüz 😦 ama birgün mutlaka olacak 🙂 tıpkı geçtiğimiz sezongelen Versace erkek defilesinin davetiyesi gibi. O günleri heyecanla bekliyor olmam bir yana; online olarak izlemek kastettiğim aslında 🙂 tüm koleksiyonları ancak tek tek inceledim. yorumlarımı da not aldım tabii ki… derleme yapmanın hiç de kolay olmadığını burada belirtmeden geçemeyeceğim. Hadi başlayalım 🙂

Önce NYFW

 • Defilelerde çanta ve ayakkabılar çok ön planda değildi.
 • Defileler için seçilen mekan ve temalar oldukça yaratıcı ve görkemliydi (Ralph Lauren, Gatsby temalı bir sahne yaratmıştı. Billy Porter, Moulin Rouge müzikali temsı ile sundu koleksiyonunu).
 • İkizlere bir yakınlık vardı. Kate Spade, KITH ve Collina Strada podyumlarında ikizler boy gösterdi.
 • Neredeyse tüm tasrımcılar yeşili oldukça kullanmışlardı. Çünkü bu çevreci olmak çağrısına bir göndermeydi aslında.
 • Çiçeksiz bir koleksiyon yoktu (Kate Spade podyumuna mankenlerin ellerinde saksılarla çıkması da buna dahil). 2020 İlkbahar / Yaz sezonu çiçek bahçesi gibi 🙂
 • Tüm koleksiyonlarda gözlemlediğim kadarıyla modern bir çekicilik söz konusuydu.
 • Ve tabii ki güçlü sloganlar artık olmazsa olmazımız. Laf aramızda ben de sloganlı parçaları (özellikle t-shirtleri çok seviyorum) severek kullanırım.
 • Veee sokak stilleri… bir kısmı çok iyi olsa da; gerçekten arada tuhaf olanları da yok değil 🙂

Gelelim LFW’e

 • Sanırım bu moda haftasına BFC’nin (İngiliz Moda Konseyi) moda haftasını tamamen iptal etme baskısı damga vurmuş olabilir.
 • Ayrıca gösteri alanlarının dışında bir çok yerde protestolar yapıldı. Evet tamam bazı şeyler için değişim vakti çoktan geldi ve geçiyor ama MODA bitebilir yada yok edilebilir bir olgu mu?
 • LFW daha politik bir hal almış gibi ama bunu korkmadan yapıyor olduğunu da belirtmek şart. Aslında artık moda politik. Az önce güçlü sloganlardan bahsetmedik mi?
 • Tasarımcılar daha önce farklı beden ve etnik kimliğe sahip modelleri podyumlara çıkartmıştı gördük. Ancak ilk kez lüks bir çocuk giyim markası olan Lulu at Gigi bebekken bacakları kesilmiş 9 yaşında bir kız çocuğunu podyuma çıkarttı. Nasıl da güzel değil mi?
 • Podyumda kızıllar ve fuşlar ağırlıklı yer almıştı.
 • Çiçekler yine göz dolduruyordu.
 • Burada da çok fazla ayakkabı ve çanta odağı yoktu. Bunun için bir tezim var. Sanırım tasrımcılar artık asıl satmaları gerekenin aksesuar değil de ana parçalar olan giyim olduğunu farkettiler. Bu; yıl sonu mali ve stok tablolarının bir sonucu olmuş olabilir. Sonuçta bir gerçek var ki; giyim parçalarının ciroları aksesuar cirolarını her zaman geçer.
 • Sokak stillerine gelince; LFW sokakları her zaman olduğu gibi çok iyiydi.

Son olarak da; markalardan yaptığım derleme koleksiyon görüntüleriyle size veda ediyorum. Herşey gönlünüzden geçtiği gibi muhteşem olsun hepiniz için.

Umuyorum keyifle okumuşsunuzdur. Beğendiyseniz yıldızımı tıklamayı ve paylaşmayı unutmayın olur mu 🙂

Çok sevgiler,

Aslı

P.S: Tüm görseller Getty Image ve BOF’dan alınmıştır.

Paylaşacağım markalar sırasıyla; 1-Brandaon Maxwell 2-Burberry 3-Coach 4-Erdem 6-Marc Jacobs 7-Oscar de la Renta 8-Proenza Schouler 9-Rejina Pyo 10-Richard Quinn 11-Tom Ford 12-Victoria Beckham

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s