Guccı Sıcak, Prada ise soğuk!!

Gucci Sıcak, Prada Soğuk Marka

Günaydııın 🙂 Sizinle yapılan bir marka araştırmasını paylaşmak istedim! Ne demek şimdi bu Aslı dediğinizi duyar gibiyim 🙂 okuyun hak vereceksiniz bu başlığa!

Exane Bnp Paribas’ın hazırladığı 2016 raporuna göre son zamanların en çok ilgi çeken ve bu nedenle de sıcak lüks markası Gucci seçilmiş! Prada ve Giorgio Armani de en son soğuk lüks markalar arasında yer almışlar.

Bu rapora göre bir markayı sıcak yada soğuk diye kategorize etmek editoryal olarak kapladıkları reklam ve belirledikleri reklam bütçesiyle ilgili. Yani bir marka dergilerde yer almak için ödediği paralardan daha fazla editoryal çekimlerde yer alıyorsa “sıcak marka” kategorisine giriyor. Aynı şekilde bu oranın altına düşen markalar da soğuk marka olarak adlandırılıyor.

Gucci’nin editoryal değeri bu yılın ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın ilk 6 ayına göre %15’den fazla bir artış gösterdi. Tıpkı Gucci gibi Louis Vuitton ve Chanel de sıcak markalara arasında fakat reklam harcamalarına rağmen editoryal değerleri %15’i geçemedi. Gucci sıcak markalarda zirveye otururken Prada ve Giorgio Armani ise editoryallerde ciddi anlamda daha az yer almaya başladılar; yani hızla birer soğuk marka oldular. 

  • Sanırım Gucci tarihinde ikinci büyük çıkışını yakaladı (ilki Tom Ford zamanıydı). Bu iş gerçekten bir vizyon ve bağlılık meselesi evet ama sanırım çalışma koşullarının da etkisi büyük oluyodur. Yaratıcılıkları desteklendiğinde ve daha özgür olabildiklerinde kreatif direktörler kesinlikle daha başarılı oluyor…

Gucci’nin bu başarısı tabii ki yeni kreatif direktörü Alessandro Michele ve CEO’su Marco Bizzarri’nin etkisinde oldu. Ocak 2015’te kreatif direktörlüğe atandığından beri Alessandro Michele’nin kendine özgü ve maksimalist tasarımları tüm moda dünyasında müthiş bir etki yaratırken, İtalya’da 2016 yılında hazır giyim kadın koleksiyonunun satışları  %66 arttı. Marka bu sene ilk defa  4.5 Milyar Dolar hasılat elde etti.. Gucci’de durumlar böyleyken Prada ise sıkıntılı zamanlar yaşıyor. Çin’deki tüketici davranışlarındaki değişiklikler ve turizm’in de düşmesiyle birlikte Prada’ya olan talep gititkçe azalıyor. 

Exane Bnp Paribas’ın raporuna göre, sıcak marka olmanın belirtilerinden bazıları da markanın daha fazla miktarda indirimsiz satması ve mağaza içi trafiğinin artmasıyla bağlantılı; tüm bunların satışlara ve marka karlılığına etki etmesi de kaçınılmaz tabii ki. Soğuk markalarda ise bu etkenlerin ne yazık ki gerilemeye başladığı gözlemlenir.

Geçtiğimiz senenin raporunda soğuk gösterilen markalar arasında olan DKNY, Hugo Boss ve Ferragamo ise bu sene yavaştan sıcak olmaya başlayan markalar kategorisine girmiş, editoryallerde kapladıkları yerler tüm marketing çalışmalarından daha fazla. Burberry, Valentino ve Saint Laurent ise geçtiğimiz yıl sıcak markalar iken  bu sene ise “sıcak ama giderek soğuk” oluyor kategorisine geçiş yaptılar; bu değişikliğin altında yatan sebep saydığımız markaların marketing çalısmalarında digitale daha fazla ağırlık vermesine bağlayabiliriz. 

Exane Bnp Paribas’ın incelediği 38 markadan bir çoğu bu yıl basılı reklam vermeyi azaltarak daha çok digitale odaklanırken, Gucci ve Saint Laurent ise bu istisnayı bozuyor. En çok dergilere reklam veren markalar arasında Gucci ve Saint Laurent başı çekerken, bu ikilinin ardından Ralph Lauren ve Dolce& Gabbana geliyor. 

Beğendiyseniz “yıldız” lı butona tıklamayı ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazmayı ve hatta faydalı bulduysanız paylaşmayı da unutmayın 😉

Mutlu bir Eylül olsun hepinizeee…

Aslı

gucci ile ilgili görsel sonucu

gucci ile ilgili görsel sonucu

gucci ile ilgili görsel sonucu

Gucci Fall 2016

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s