224 Yaşındaki Lüks; Goyard…

goyard store.png

Herkese merhaba…

Buyurun size çalkantılar, alımlar ve satımlar ile 224 yılı devirmiş dev bir markanın hikayesi… bu hikaye sadece kutu üretimiyle yola çıkan GOYARD’ ın hikayesi.

Gucci ve Louis Vuitton’ un aksine 200 yıllık Paris’ li bir lüks bavul ve çanta markası O.

Bu sesizce çalışan, parlak dergi sayfalarında reklamı olmayan fakat ciddi anlamda büyük bir kitleye hitap eden türünün son örneği. Şimdiye kadar ayakta kalabilmesinin nedeni belki de bu…

Beklenenin aksine şuna Kering yada LVMH grupları Goyard’ ın alımı ile ilgilenmiyorlar. Fakat Goyard’ ın satışı gibi bir durum söz konusu olursa mutlaka ilgilenecek gibiler 🙂 marka bazı otoritelere göre Kering Group ile oldukça uyumlu ancak LVMH’ de deri eşyada pazar payını artırmak için marka ile ilgilenebilir (Louis Vuitton, Fendi ve Céline’ e ilave).

İş adamı Jean-Michel Signoles, Goyard’ ı 1998 yılında kurucu aileden almış. Marka için “Dünyanın en zengini yeni dalgaya uyum sağlayarak geri döndü” diyor. Ayrıca bu söyleminin şirketi satmak istediği anlamına da gelmediğini belirtiyor.

Aristocrat’ s Bags (Aristokrat Çantalar)

 19. ve 20. yüzyılda aristokratlar Goyard’ ın müşterileri arasındaydı. Goyard amiral gemisi Paris mağazasında sergilediği sandıklarıyla geçmiş döneme bir yolculuk yaptırıyor. Mağaza 3,000€ ile 6,000€ arasında değişen yün çanta serisinin yanı sıra; 1,560€ ile 37,000€ arasında değişen fiyatlarıyla timsah derisi çantalarda sunuyor.

goy.jpg

Ayrıca plaj çantaları, havlular, askılar, kemerler, köpek tasmaları, terlik, şemsiye, kalem ve kalem kutuları da koleksiyonu tamamlayan diğer unsurlar.

goyard tasma.jpg

Şirket 1792 yılında Pierre-François Martin tarafından Paris’ te kuruldu. Çıkış noktası kırılgan nesneleri taşımak için kutular üretmekti.

Hiç çocuğu olmayan Martin; 1845 yılında 17 yaşında olan Goyard’ ı işe aldı. Daha sonra şirket Louis-Henry Morel’ e geçti. Fakat Goyard, Morel’ in ölümünden sonra şirketi devraldı. 

Sonrasında da (1998) Goyard çocuk elbisesi markası Chipie’ nin kurucusu Signoles tarafından devir alındı. Goyard o dönemde kayıplar yaşarken halen “zamansız zarifliği, işçiliği ve seçkinliği” ile göz alıcı olmaya devam ediyordu.

Signoles markayı aldıktan sonra başkentte yükselirken Saint-Honore mağazasını yenilemiş, Asya ve Kuzey Amerika’ nın yanı sıra Avrupa’ sa Sao Paulo’ da da bir mağaza açmış.

New York Lüks Enstitüsü’ nün CEO’ su Milton Pedraza, Signoles için;

“Yavaşça büyürken markanın mirasını da koruyarak parlak bir iş çıkarmış, yine de Goyard’ ın biraz yardıma ihtiyacı olarbilir.

Hayatı benzersiz ve özel kılarken daha büyük ölçekte gelişmek ve kritik bir kütleye ulaşmak için daha büyük sermaye ve know-how a ihtiyaç var! Ve bunu da Bottega Veneta için yaptığı gibi Kering yada Louis Vuitton için olduğu gibi LVMH tarzı büyük gruplar sağlayabilir” diyor…

Ben buradan anlıyorum ki Goyard yakında iki büyük gruptan birine geçecek… her ne kadar Signoles söylemlerimden markayı satmak istediğim anlaşılmasın diyorsa da; günümüz küresel şartları artık her marka ve her düzey için oldukça zor… bakalım ilk adımı kim atacak?

(Derleme kaynağı: Bussines Of Fashion)

Beğendiyseniz “yıldızlı butona” tıklamayı, görüşlerinizi yazmayı ve faydalı bulduysanız paylaşmayı unutmayın 🙂

Mutlu günler diliyoruuum…

Aslı

goyard ile ilgili görsel sonucu  goyard ile ilgili görsel sonucu      goyard ile ilgili görsel sonucu  goyard ile ilgili görsel sonucu

goyard ile ilgili görsel sonucu  goyard ile ilgili görsel sonucu

goyard ile ilgili görsel sonucu

 

 

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s