Lübnan’ın Moda Endüstrisi Bir Darbe Daha Aldı

Herkese merhaba, ne yazık ki bugün tatsız bir olayın izlerini ve detaylarını paylaşacağım sizlerle. Beyrut’ta yaşanan patlama ve moda dünyasına etkilerini okuyacaksınız…

Lübnan 4 Ağustos günü büyük bir patlamayla sarsıldı. Ülkenin yerel saatine göre 18.00’i kısa bir süre geçmişti! Tam altı yıl boyunca Beyrut kentinin rıhtımında depolanan 2,750 ton amonyum nitrattan kaynaklandığına inanılan patlamalar; tabiri yerindeyse şehri salladı 😦 137 kişi öldü ve binlerce kişi de yaralandı. Patlamanın etkisi o kadar güçlüydü ki; şehrin moda bölgesinin büyük bir kısmı da dahil olmak üzere liman bölgesi neredeyse tamamen mahvoldu.

Lübnan’lı moda tasarımcısı Amine Jreissati zemin katta bulunan mağazasını kapatıp, üst kattaki evine çıkmış ve haberleri izlemek için televizyonunu açmış. Yalnızca 3 dakika sonra bu müthiş patlama gerçekleşmiş. Camlar, kapılar patlamış. Jreissati evine sokaktan baktığını hatırlıyor ve “Artık mağaza yoktu. Showroomun tamamı yok olmuştu. O anda orada olsaydım ölürdüm.” diyor. Tasarımcı bölgede bulunan 16 kişiyle birlikte bir ambulansa alınıyor ve ancak gittiği ikinci hastahaneye kabul edilebiliyor. Burada başına ve ellerine dikişler atılan Amine Jreissati; markası “Boyfirend” in mağazalarının dörtte üçünün harap olduğunu söylemiş 😦

Aynı bölgede bulunan tasarım stüdyosu David/Nicolas, ayakkabı tasarımcısı Andrea Wazen’in amiral mağazası, bölgenin kült kitapçısı Paper Cup ve restoranlar Baron ile Mahya’da ciddi hasar alan yerlerden.

Patlama Öncesi Paper Cup (Patlamadan Sonra Yerle Bir Olmuş)

Gemmayzeh semtinin yakınlarında Zuhair Murad’a ait 11 katlı bir merkez bulunuyordu. Burada çalışan 200 kişilik personel patlamadan sadece 10 dakika önce binadan ayrılmışlar. “Her şeyi kaybettik!” diyor Murad 😦 “Tüm hatıralarım… bu binayı gece gündüz çalışarak inşa etmek benim hayalimdi ama bir saniye içinde her şey gitti, her şeyi kaybettim.” diyor.

Müşterilerinin couture parçaları ve gelinlikleriyle birlikte şirketin 20 yıllık arşivi ve Murad’ın sanat koleksiyonu da yok olmuş. Murad yıkımı görünce “Çocuk gibi ağladım.” diyor ve ekliyor; “Hiç bir kelime üzüntümü ifade etmeye yetmez!”

Belki de Lübnan’ın Dünya çapında tanınan tek moda evi Elie Saab… O’da bu felaketten etkilendi tabii. Personeli hafif yaralı kurtulmuş ancak marka tadilat için 17 Ağustos’ a kadar kapalı olacağını duyurdu. Firmanın Global Marka Direktörü Elie Saab Junior; “Kendimizi yeniden organize edip, binaya verilen zararı giderip devam edeceğiz. Etrafımızda yaşananları hazmetmek zor ama DNA’ mızda ne olursa olsun devam etmek, ülkemize ve halkımıza yakın kalmak var.” diyor.

Felaket; Lübnan’ın moda endüstrisinin hali hazırda mücadele ettiği bu dönemde, Lübnan poundunun geçtiğimiz Ekim ayından bu yana %80 değer kaybettiği bir enflasyonda ve koronavirüs pandemisi etkileri devam ederken yaşandı. Patlamadan önce zaten durgun olan sektör; ne yazk ki bu süreçte daha çok kan kaybedecek… çok zor! hem çalışnalar hem de işvereler için.

Yani gerçek şu ki; bu üçlü krizin (ekonomik, insani ve sağlıksal açıdan) üstesinden gelinmesi biraz zor olacak. Tüm Dünya’ya sesleniyor Lübnan halkı ve yardım bekliyor. Bölgeyi ilk ziyaret eden isim Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oldu. Dilerim bir an önce toparlanır ve yitirdikleri umutlarını yeniden yeşertebilirler.

Hayat öyle tuhaf ki… bazen yepyeni bir yaşama yada yola adım atmanız için yalnızca bir kaç saniye yetiyor. Kader her şeyin önünde, üstünde! Hep söylerim; biz planlar yapıyoruz ama ilahi olarak yazılmış olanı yaşayacağımız mutlak! Hepimizin hakkında her şeyin en hayırlısı olsun dilerim. Beyrut için, tüm yaralılar, sevdiklerini kaybedenler için dua ediyorum 😦 keşke elimden daha fazlası gelebiliyor olsa…

Yaşadığımız süreçte duyacağımız son felaket haberi bu olmayacak elbette ama bundan sonra gelecek tüm felaketlerin insanlardan ve yaşamlardan uzak olmasını diliyorum.

Sevgilerimle,

Aslı

PS: Bu yazı tarafımdan uyarlanmıştır. Orijinal ve daha detaylı içerik için https://www.businessoffashion.com/ u ziyaret edebilirsiniz.

Fikirlerinizi Paylaşın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s